Analoger af Rinza Tablets

Rinza (tabletter) Vurdering: 246

Rinza er et indisk stof, der tilhører en undergruppe af analgetika. Ud over paracetamol indeholder tabletterne også koffein, phenylephrinhydrochlorid og chlorphenaminmaleat. Det ordineres til symptomatisk behandling af influenza og ARVI.

Analoger af lægemidlet Rinza

Analog mere fra 20 rubler.

Rinzasip - en af ​​de billigste erstatninger for det "originale" stof i øjeblikket. Den har en lignende udgivelsesform og en lignende sammensætning. Rinzasip har kontraindikationer og bivirkninger, så kontakt din læge før brug.

Analog mere fra 31 rubler.

Unic Pharmaceutical (Indien) Rinzasip - en af ​​de billigste erstatninger for det "originale" stof i øjeblikket. Den har en lignende udgivelsesform og en lignende sammensætning. Rinzasip har kontraindikationer og bivirkninger, så kontakt din læge før brug.

Analog billigere fra 3 rubler.

Rinicold er et andet indisk stof. Omkostningerne er lidt anderledes end Rinza i en gunstig retning. Sammensætningen af ​​de aktive ingredienser er nøjagtig den samme. Kontraindiceret i en alder af 6 år under graviditet og amning.

Rinza - analoger og substitutter

Tabellen viser alle de generiske Rinza tabletter samt deres gennemsnitlige omkostninger i apoteker.

Antigrippin - dyrere 230 rubler.

Agri - CHEAPER 37 rubler.

AntiFlu Kids - ROADER 92 rub.

Anvimaks - dyrere 96 rubler.

Theraflu - dyrere 329 rubler.

Rinikold - dyrere 329 rubler.

Ferveks - dyrere 281 rubler.

Del din erfaring med Rinza

Hold dig hjemme

Anbefalede analoger i tabellen er stoffer med det mest passende indhold af det aktive stof, der anvendes i Rinza.

For hver af disse stoffer gives - de gennemsnitlige priser for minimumsbeløbet, som regelmæssigt opdateres for at afspejle markedssituationen.

Analog i piller, ved 148 rubler. dyrere end rhinza.

Analog i pulverform, til 10 rubler. dyrere end rhinza.

Analog i pulverform ved 247 rubler. dyrere end rhinza.

Analog i pulverform, til 199 rubler. dyrere end rhinza.

Analoge tabletter, 45 rubler. billigere end Rinza.

Analog i pulverform, til 14 rubler. dyrere end rhinza.

Analoge tabletter, 14 rubler. dyrere end rhinza.

Hvorfor analoger - dyrere eller billigere end Rinza?

Normalt bruges der meget tid og penge på at lave en kemisk formel af et lægemiddel, og test udføres. Derefter køber medicinalfirmaet patentet og sætter det på salg.

Prisen på lægemidlet er højt, fordi nødt til at genvinde investeringen. Andre lægemidler er ens i sammensætning, mindre velkendte, men tidsprøvede forbliver mange gange billigere.

Sådan identificeres en falsk

For ikke at købe et falsk stof, skal du nøje se på dit køb.

Der er kontraindikationer! Inden du udskifter et bestemt lægemiddel, skal du kontakte din læge. Følg lægen foreskrevet dosering!

Forberedelser kan ikke bruges senere end den angivne dato på emballagen.

Liste over dyre billige analoger Rinza

Catarralsygdomme ledsages af udviklingen af ​​et klinisk billede med udseende af symptomer på feber, lakrimation og slimudslip fra næsen. For at fjerne dem ordinerer stoffet Rinza.

Men i nogle tilfælde er brugen forbudt på grund af udviklingen af ​​bivirkninger eller kontraindikationer. Rinza-analoger har samme farmakologiske effekt, og derfor bruges de som substitution.

Om stoffet

Rinza er et stof tilhørende den farmakologiske gruppe af lægemidler, der lindrer akutte forkølelsessymptomer. Derudover har den en udpræget antipyretisk og analgetisk virkning, og blokerer også histaminreceptorer, hvilket eliminerer symptomerne på allergiske processer.

Farmakologiske parametre af lægemidlet

På apoteker kan du købe Rinza tabletter, som er pakket i en valuta på 10 stk. I kartonbundtet vedhæftet abstrakt, som skal studeres før brug.

Hovedkomponenterne, der giver terapeutisk effekt i behandlingsperioden med Rinza.

Indikationer og tilfælde, hvor udnævnelsen af ​​Rinza er forbudt

Ifølge brugsanvisningen er Rinza udpeget til at eliminere de negative symptomer på influenza og ARVI. Ved hjælp af hendes eliminerede tegn på feber, øget tåre, løbende næse og forgiftning, hvilket medfører tab af styrke, smerte i led og muskelsvaghed.

Desuden er lægemidlet ifølge patientens anmeldelser godt for tand og hovedpine.

Det skal tages i betragtning, at stoffet Rinza ikke anvendes i pædiatri. Det kan ordineres fra en alder af femten. Også enhver trimester af graviditet og perioden med fodring af barnet med modermælk udelukker udnævnelsen af ​​dette lægemiddel.

Situationer der begrænser omfanget af Rinza:

  • at spise en patient har en hyppig abrupt stigning i blodtrykket
  • dekompenseret diabetes mellitus;
  • avancerede former for aterosklerotiske læsioner i koronararterierne;
  • hvis en af ​​ingredienserne i lægemidlet er et allergen til patienten.

Dosering og pris

Tabletter voksne og unge er ordineret 4 gange i løbet af dagen en ad gangen. Kursets varighed bør ikke overstige fem dage. Nogle gange ordineres patienter med en analog af Rinza Hotseep. Det har de samme indikationer, men det er produceret i pulver, hvorfra en varm drikke er tilberedt.

Mulige negative reaktioner

Overtrædelse af hyppigheden af ​​brug af stoffet Rinza eller overskridelse af doseringen kan forårsage følgende negative manifestationer:

  1. På den del af mave-tarmkanalen fremkommer kvalme med den efterfølgende udvikling af en gagrefleks. Nogle gange er der smerter i den epigastriske zone.
  2. Nervesystemet forstyrrer svækket søvn på grund af øget excitabilitet.
  3. Hos patienter med hjerteabnormaliteter kan der opstå en abrupt stigning i blodtrykket. Et almindeligt symptom er takykardi (øget hjertefrekvens).
  4. Visuelle organer kan reagere med en stigning i intraokulært tryk.
  5. Spasme af glatte muskler i bronchi forårsager manifestation af bronchospasme.
  6. Hvis en af ​​bestanddelene i denne doseringsform er et allergen til patienten, kan der udvikles en allergisk reaktion som en urticaria. Det mest almindelige lokaliseringssted er ansigtsområdet.

Enhver negativ manifestation indebærer en appel til den læge, der vil udpege substitutter (analoger af Rinza).

Liste over billige analoger af Rinza:

  • Rinzasip (indledende pris på 70 rubler.);
  • Solpadein (anslået pris på 12 rubler);
  • Efferalgan (28 rubler).

Rinza sælges uden recept på 120 til 140 rubler. Rinza Hotsip pulver har et apotek koster inden for 150 rubler.

Du skal vide, at følgende Rinza-analoger kan have en karakteristisk kemisk sammensætning, men også have samme effekt.

Panadol

Terapeutisk effektivitet af dette lægemiddel tilvejebringer hovedbestanddelen Paracetamol. For voksne patienter er den tilgængelig i tabletform. For børn fra den anden måned af livet anbefales brug af rektal suppositorier.

Den terapeutiske effekt observeres i følgende tilfælde:

  1. Når behovet opstår for hurtigt at eliminere febrile manifestationer med en følelse af varme mod baggrund af en kraftig stigning i kroppens temperaturindeks.
  2. Hvis du oplever hovedpine som migræne.
  3. Hvis der er behov for at arrestere smerten i lænderegionen.
  4. Smertefulde perioder hos kvinder.
  5. I pædiatri bruges den som et middel til at fjerne smerter ved tænder. Anvendes også til behandling af pædiatriske patologier af infektiøs art (mæslinger, rubella, parotitis, skarlagensfeber og vejrtrækte kopper).

Med forsigtighed anvendes i funktionelle lidelser i nyrerne og leveren. I perioden med at bære et barn kan lægemidlet kun foreskrives under lægens vejledning.

For erhvervelse af Panadol-receptform er ikke påkrævet. Suspension for børn har en pris på 94 rubler. Seks tabletformularer til voksne overstiger ikke prisen på 50 rubler.

Antigrippin

Analog af Rinza, som indeholder paracetamol (500 mg), chlorphenamin (10 mg) og vitamin C (200 mg). Doseringsform er tilgængelig i poser med smag af honning og citron eller kamille ekstrakt, og bruseblandinger har en smag af grapefrugt eller hindbær.

Lægemidlet er særligt effektivt til lindring af negative symptomer på influenza og ARVI.

Et fuldstændigt forbud forbyder et lægemiddel, hvis en patient diagnosticeres med mave eller tarmsår, prostata hyperplasi eller akut nyresvigt. I pædiatrisk praksis kan man kun anvende i ungdomsårene (fra 15 år). For kvinder, der forventer en baby, og under amning af en baby, er stoffet ikke foreskrevet.

Pharmacy koster 170 rubler, mens medicinen er til salg.

Grippostad

Den terapeutiske virkning af lægemidlet Grippostad skyldes tilstedeværelsen af ​​2 hovedkomponenter af ingrediensen Paracetamol og Ascorbinsyre. Lægemidlet er tilgængeligt i form af kapsler, pulver, næsedråber eller spray.

Brug af lægemidlet giver en positiv effekt, når følgende symptomer fremkommer:

  • stigning i kropstemperaturindekset som et resultat af infektiøse processer;
  • med forskellige former for artralgi og myalgi;
  • tandpine og hovedpine af forskellig genese;
  • inflammatoriske processer i paranasale bihuler og den auditive kanal.

Situationer der begrænser stoffets omfang Grippostad:

  • mave og tarmblødning
  • vedvarende stigning i blodtrykket
  • krænkelse af glomerulær filtrering af nyrerne og manglende lever
  • hæmatopoietiske patologier med reduceret leukocytsyntese, mangel på granulocytter eller med nedsat blodhæmoglobin;
  • kropsvægt mindre end 40 kg og børn under 12 år.

Den anbefalede dosis er med 4 doser om dagen med jævne mellemrum. Behandlingsforløbet bør ikke overstige en tre-dages periode.

Erhvervet uden at præsentere en recept til en pris på 115 til 120 rubler.

ibuprofen

Denne doseringsform har en nonsteroidal antiinflammatorisk effekt. Hovedindholdet med samme navn Ibuprofen giver antipyretisk og smertestillende virkning på grund af, hvad den anvendes analogt med lægemidlet Rinza.

Med sin brug er der en positiv udvikling, der gør det muligt at fjerne de kliniske symptomer på influenza og ARVI. Ibuprofen fjerner også paroxysmisk hovedpine og ubehag, der opstår med neuralgi og myalgi.

En fuldstændig tabu på stoffet opstår i følgende tilfælde:

  • når nogen af ​​bestanddelene er allergifremkaldende for patienten
  • under forværring af ulcerative processer i mave og tarm
  • tendens til spontan intestinal eller gastrisk blødning
  • arvelige sygdomme, hvor blodpropper er forstyrret (hæmofili eller diatese i hæmoragisk form);
  • hvis barnet er under 6 år.

Et apotekskøb er lavet uden receptformular. Den gennemsnitlige pris ligger i størrelsesordenen 38 til 45 rubler.

Du bør vide, at Ibuprofen ikke påvirker sygdomsforløbet. Det er kun foreskrevet for at fjerne de negative tegn på den patologiske proces.

Coldrex

Kemisk sammensætning Coldrex er en tæt analog af Rinza. Terapeutisk effekt er baseret på den terapeutiske virkning af de 3 vigtigste ingredienser.

  1. Paracetamol. Stabilisere kroppens temperaturindeks og har smertestillende egenskaber.
  2. Phenylephrin. Fjerner brændende sensation, kløe og eliminerer hævelse af væv.
  3. Ascorbinsyre. Øger kroppens immunstatus, samtidig med at den har antiviral aktivitet i de tidlige stadier af virale patologier.

Forbedret smag har ColdRex HotRem med mentol, honning og citron aroma.

Hovedindikationen er kampen mod det kliniske billede af forkølelse (feber, næsestop, muskelsmerter).

Det er nødvendigt at afholde sig fra brugen af ​​lægemidlet i tilfælde af udpræget funktionsfejl i nyrerne og leveren, med en signifikant stigning i blodtrykket, såvel som gravide kvinder, kvinder under amning og børn under 18 år. Varigheden af ​​behandlingen er 5 dage, en pose i intervallet 4 til 6 timer.

Pharmacy Price kan ligge i området fra 300 til 350 rubler. Lægemidlet er tilgængelig uden recept.

paracetamol

Paracetamols terapeutiske effekt er baseret på indholdet af den aktive ingrediens i det med samme navn. Lægemidlet tilhører den farmakologiske gruppe af ikke-narkotiske analgetika. Dens brug giver dig mulighed for at fjerne smerten fra forskellige oprindelser og febrile manifestationer i smitsomme og virale sygdomme.

Individuel intolerance og funktionelle lidelser i lever og nyrer er de vigtigste kontraindikationer af paracetamol. I form af suppositorier kan anvendes til spædbørn, er suspensionen egnet til ældre børn, tabletformularer foreskrevet til voksne patienter.

Forsigtighed er påkrævet ved behandling af patienter, der har sygdomme i mave og tarm. Overdosering og hyppighed af brug bidrager til udviklingen af ​​allergiske manifestationer (udslæt på typen af ​​urticaria).

En blister med ti piller har en pris på højst 35 rubler. Lægemidlet er i det offentlige område, som giver det mulighed for at købe uden at præsentere en recept.

Rinikold eller Rinza som er bedre?

Blandt Rinza's fulde analoger skal noteres Rinikold. Det har den samme sammensætning, hvorfor patienter har et spørgsmål om, hvilket betyder, at de bør foretrække.

I dette tilfælde er der kun to kriterier:

  1. Patientens alder. Rinicold er godkendt til brug fra 6 år, mens Rinzu kun kan administreres som teenager (efter 15 år).
  2. Omkostninger. Prisen for valutaen med 10 tabletter af Rinicold er inden for 110 rubler. Rinza har en pris fra 140 til 150 rubler.

rimantadin

Den vigtigste aktive komponent i rimantadin giver en positiv udvikling i behandlingen af ​​virusinfektion hos voksne og børn, der er 7 år. Derudover anvendes det som forebyggende foranstaltninger for at forhindre udviklingen af ​​viral encephalitis.

Kroniske patologier af nyrer og lever, alle trimestere af graviditet, og en tendens til at udvikle allergier over for bestanddelene er en fuldstændig kontraindikation. Hvis multiplikationen og varigheden af ​​brugen overtrædes, eller når patienten begyndte at tage medicin uden medicinsk overvågning, øges risikoen for følgende negative manifestationer:

  • kvalme kan erstattes af en gagrefleks;
  • der er hovedpine og svimmelhed;
  • om dagen er der en følelse af søvnighed, og om aftenen er processen med at falde i søvn forstyrret;
  • forhøjet blodtryk på baggrund af hjertebanken (takykardi);
  • allergisk udslæt på typen af ​​urticaria.

Over-the-counter ferie i apotekskæden giver dig mulighed for at købe Remantadin til 67-80 rubler.

Hvad er bedre end Rinza eller Theraflu?

Rhinza og Theraflu er analoger og foreskrives, når de forekommer i de samme patologiske manifestationer. Men der er situationer, hvor en af ​​lægemidlerne er foretrukne.

Dette tager højde for følgende egenskaber ved disse lægemiddelformer:

  1. Feature sammensætning. Rinza har en større mængde paracetamol, som giver effekt ved vedvarende temperaturstigninger. Dets analog har tilstedeværelsen af ​​ascorbinsyre i dens sammensætning, hvilket hjælper med at styrke kroppens immunstatus, og dette er en vigtig kvalitet i behandlingen af ​​infektionssygdomme.
  2. Theraflu kan tages fra en alder af 12 år, og brugen af ​​den analoge Rinza tabletter må kun anvendes efter 15 år.
  3. Varigheden af ​​kurset Theraflu må ikke overstige en tre-dages periode, ellers er der sandsynlighed for en funktionel svigt i nyrerne. Rinza foreskrevne kursus i 5 dage.
  4. Omkostninger. Prisen på en Rinza-pakke er 2 gange billigere end den analoge af Theraflu.

Theraflu

Effektiviteten af ​​medicinen er tilvejebragt af de tre hovedingredienser Paracetamol, Phenylylephinhydrochlorid og Pheniraminmaleathydrochlorid. Takket være denne unikke sammensætning reduceres sværhedsgraden af ​​den inflammatoriske proces i smitsomme sygdomme, svulmen i slimhinderne i næsepassagerne og synlige organer reduceres. Dette bidrager til den positive dynamik i behandlingen af ​​influenza- og parainfluenza-, adenovirale og rhinovirusinfektioner.

Terapeutisk dosering er 4 tabletter eller poser, der tages med jævne mellemrum hele dagen. Den maksimale behandlingstid bør ikke overstige 3 dage. Ellers kan der være smerter i den epigastriske zone, en stigning i blodtrykket, forværret søvn om natten og allergiske reaktioner.

OTC-ferie i apotekets netværk betyder ikke, at stoffet er tilladt til brug uden recept. Pakning med ti poser har en pris i intervallet fra 320 til 360 rubler.

Fervex

Fervex er den mest populære og almindelige analog af Rinza. Den terapeutiske sammensætning tilvejebringer indholdet af paracetamol, vitamin C og pheniraminmaleat. En varm drik lavet af tørpulver eliminerer tegnene på et klinisk billede, der dannes som et resultat af udviklingen af ​​en respiratorisk infektion i viral genese.

Det tolereres normalt godt af patienterne, men dets anvendelse bør afvises, hvis der er erosioner og sår i maven eller tarmene, og i tilfælde af alvorlig nedsat nyrefunktion. Den første og tredje trimester af graviditeten, og den periode, hvor en kvinde feeder hendes baby med modermælk, tillader ikke brugen af ​​denne dosisform. Fervex anvendes heller ikke i pædiatrisk praksis, det kan kun ordineres i en alder af femten.

Den oprindelige pris starter fra 270 rubler. I apotekskæden til erhvervelse af Ferveks kræves der ikke en receptformular.

Ifølge instruktionerne har alle Rinza-analoger den samme virkning, men effekten opnås på grund af forskellige sammensætninger. Denne funktion tillader substitution af lægemidlet i tilfælde af individuel intolerance, eller når en af ​​komponenterne bliver en trigger i udviklingen af ​​en allergisk reaktion.

På trods af det brede udvalg af analoger bør man ikke selvstændigt erstatte doseringsformerne, baseret på råd fra slægtninge, og styres af de oplysninger, der er opnået ved at se reklamer. Kun lægen kan hente den nødvendige analog.

Analoger af Rinza Tablets

Seneste prisopdatering: 03/05/2019

Liste over analoger: sortering efter pris, bedømmelse

Rinza (tabletter) Vurdering: 222

Billige Rinza Substitutes

Rinicold (tabletter) Vurdering: 268 Op

Analog billigere fra 3 rubler.

Rinicold er et andet indisk stof. Omkostningerne er lidt anderledes end Rinza i en gunstig retning. Sammensætningen af ​​de aktive ingredienser er nøjagtig den samme. Kontraindiceret i en alder af 6 år under graviditet og amning.

Rinzasip (poser) Vurdering: 238 Up

Analog mere fra 20 rubler.

Fra det "originale" lægemiddel varierer Rinzasip i form af frigivelse, men sæt af DV og deres dosering er de samme. Kan ordineres til behandling af influenza, SARS, samt at reducere smerte.

RiniKold Hotmix (poser) Vurdering: 186 Up

Analog mere fra 31 rubler.

RiniCold Hotmix er en dyrere erstatning for Rinza. Den fremstilles i form af et pulver beregnet til opløsning i varmt vand. Solgt med forskellige smag. Sammensætningen er ikke forskellig fra andre lægemidler fra denne side.

Godt lægemiddel til en overkommelig pris! Det er mærkeligt, at meget få mennesker ved om ham! Personligt hjælper det mig meget bedre end Rinza og andre kan lide det.

Rinza - analoger

Sådan bruges

  • Tilføj stoffer fra hurtig søgning på øverste panel ved hjælp af Analog, og se resultatet.
  • For præparater med det aktive stof vises en liste over komplette analoger (med de samme komponenter).
  • Indtast de midler, som analogerne ikke skal interagere med
  • Tilføj sygdomme under hensyntagen til indikationer, kontraindikationer og bivirkninger af hvilke analoger vil blive valgt.
  • Se mere uddannelsesmæssig video om udvælgelsen af ​​analoger

Hvorfor skal du søge efter analoger

  • Medicinsk onlinetjeneste er designet til at vælge den optimale udskiftning af stoffer.
  • Find billige modparter til dyre stoffer.
  • For lægemidler, der ikke har fulde analoger, se listen over de mest lignende stoffer, der er i brug.
  • Hvis du er professionel, vil hjælp fra kunstig intelligens hjælpe med valg af behandling.

Lægemidlet "Rinza": ingen komplette analoger; 100 analoger i aktion, den mest lignende - Viks Active SimptoMax Plus (247-444)

Korte oplysninger om værktøjet

Kriterier for udvælgelse af analoger

Mulige substitutter af lægemidlet "Rinza"

Analoger til handling

Fordelen ved Cyberis er alsidigheden, takket være den i stand til at vælge analoger for alle stoffer. Kunstig intelligens analyserer indikationer, kontraindikationer, komponenter, farmakologiske grupper samt information om den praktiske brug af stoffer og viser de bedste udskiftninger med grad af lighed i procent.
Fuld analoger af lægemidler er ikke altid tilgængelige, og deres anvendelse er ikke altid muligt på grund af tilstedeværelsen af ​​farlige lægemiddelinteraktioner. Derfor er det nødvendigt at bruge bare lignende stoffer, nogle gange endda fra forskellige farmakologiske grupper.

Rinza-analoger

Denne side indeholder en liste over alle Rinz-analoger i sammensætning og anvendelse. En liste over billige analoger, samt at sammenligne priser på apoteker.

  • Skylles billigste analoge: Maxicold Reno
  • Den mest populære analog af Rinza: Antigrippin
  • ATC-klassifikation: Paracetamol i kombination med andre lægemidler (undtagen psykotrope lægemidler)
  • Aktive ingredienser / sammensætning: koffein, paracetamol, phenylephrin, chlorphenamin

Billige analoger Rinza

Ved beregning af omkostningerne ved billige Rinz-analoger blev den minimumspris, der blev fundet i apoteks prislister, taget i betragtning.

Populære analoger Rinza

Denne liste over lægemiddelanaloger er baseret på statistikker over de mest efterspurgte stoffer.

Alle analoger Rinza

Analoger i sammensætning og indikationer

Ovenstående liste over lægemiddelanaloger, hvori Rinza-substitutter er angivet, er den mest hensigtsmæssige, da de har den samme sammensætning af aktive ingredienser og falder sammen ifølge indikationerne for anvendelse

Analoger om indikationer og anvendelsesmåde

Forskellig sammensætning kan være den samme ifølge indikationerne og anvendelsesmåden.

Hvordan finder man en billig tilsvarende dyr medicin?

For at finde en billig analog af et lægemiddel, et generisk eller et synonym, anbefaler vi først og fremmest at være opmærksom på sammensætningen, nemlig de samme aktive ingredienser og indikationer for brug. De aktive bestanddele af lægemidlet er de samme og vil indikere, at lægemidlet er synonymt med et lægemiddel, som er farmaceutisk ækvivalent eller et farmaceutisk alternativ. Glem ikke om de inaktive komponenter af lignende stoffer, der kan påvirke sikkerhed og effekt. Glem ikke rådgivning fra læger, selvbehandling kan skade dit helbred, så kontakt altid lægen, inden du bruger medicin.

Rinza pris

På nedenstående steder kan du finde priser på Rinza og finde ud af tilgængeligheden på et apotek i nærheden.

Rinza instruktion

struktur

Tabletter 1 faneblad.
aktive ingredienser: koffein 30 mg; paracetamol 500 mg; phenylephrinhydrochlorid 10 mg; chlorphenaminmaleat 2 mg
Hjælpestoffer: kolloidt siliciumdioxid; majsstivelse; majsstivelse (til 20% pasta); Povidon (K30); natriummethylparahydroxybenzoat; magnesiumstearat; talkum; natriumcarboxymethylstivelse (type A); farvestof crimson (Ponso 4R)

Farmakologisk aktivitet

Psykostimulerende, anti-kongestiv, antihistamin, smertestillende, antipyretisk.

Kombineret lægemiddel. Paracetamol har antipyretisk og smertestillende virkning - reducerer smerte, observeret ved forkølelse (ondt i halsen, hovedpine, muskel- og ledsmerter), reducerer høj temperatur. Fenylephrin har en vasokonstrictor effekt - reducerer hævelse og hyperæmi i slimhinderne i øvre luftveje og paranasale bihule. Chlorfenamin har en antiallergisk virkning - eliminerer kløende øjne, næse og hals, hævelse og hyperæmi i slimhinderne i næsehulen, nasopharynx og paranasale bihule, reducerer eksudative manifestationer. Koffein har en stimulerende virkning på centralnervesystemet, hvilket fører til et fald i træthed og døsighed og en stigning i mental og fysisk præstation.

vidnesbyrd

Symptomatisk behandling af forkølelser, ARVI, inkl. influenza (feber syndrom, smertsyndrom, rhinoré).

Kontraindikationer

  • udtalt aterosklerose i koronararterierne;
  • hypertension (alvorlig);
  • diabetes mellitus (svær);
  • overfølsomhed over for paracetamol og andre komponenter, der udgør lægemidlet
  • tage andre lægemidler indeholdende stoffer, der er en del af stoffet Rinza®;
  • samtidig administrering af tricykliske antidepressiva, MAO-hæmmere, beta-blokkere;
  • graviditet;
  • laktationsperiode
  • børns alder (op til 15 år).

Med omhu: arteriel hypertension; hyperthyroidisme; fæokromocytom; diabetes; bronchial astma kronisk obstruktiv lungesygdom mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase; blodforstyrrelser medfødt hyperbilirubinæmi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rotor syndromer); lever- og / eller nyresvigt vinkel-lukning glaukom; prostatisk hyperplasi.

Bivirkninger

Allergiske reaktioner (herunder hududslæt, kløe, urticaria, angioødem), svimmelhed, søvnforstyrrelse, irritabilitet, mydriasis; forhøjet blodtryk, takykardi; kvalme, opkastning, epigastrisk smerte; tør mund urinretention indkvartering parese, øget intraokulært tryk; anæmi, trombocytopeni, agranulocytose, hæmolytisk anæmi, aplastisk anæmi, methemoglobinæmi, pancytopeni; hepatotoksisk virkning, nefrotoksicitet (renal kolik, glykosuri, interstitial nefritis, papillær nekrose); bronchial obstruktion.

interaktion

Forbedrer virkningerne af MAO-hæmmere, sedativer, ethanol.

Antidepressiva, anti-parkinsoniske stoffer, antipsykotika, phenothiazinderivater - øger risikoen for urinretention, tør mund og forstoppelse.

GCS øger risikoen for udvikling af glaukom.

Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​uricosuric medicin.

Ethanol forbedrer den beroligende virkning af antihistaminlægemidler.

Chlorphenamin samtidig med MAO-hæmmere, kan furazolidon forårsage hypertensive kriser, agitation, hyperpyreksi.

Tricykliske antidepressiva hæver den adrenomimetiske virkning af phenylephrin, samtidig udnævnelse af halothan øger risikoen for ventrikulære arytmier.

Reducerer den hypotensive effekt af guanethidin, hvilket igen forøger den alfa-adrenomimetiske aktivitet af phenylephrin.

Ved samtidig ansættelse med barbiturater øger difenin, carbamazepin, rifampicin og andre inducere af levermikrosomale enzymer risikoen for udvikling af paracetamols hepatotoksiske virkning.

Dosering og indgift

Inde. Børn over 15 år og voksne - 1 fane. 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis - 4 tabletter. Behandlingsforløbet er ikke mere end 5 dage.

overdosis

Forårsaget som regel paracetamol manifesteret efter at have taget mere end 10-15 g.

Symptomer: hudens hud, anoreksi, kvalme, opkastning; gepatonekroz; øget aktivitet af hepatiske transaminaser, øget PV.

I tilfælde af overdosis er der et presserende behov for at konsultere en læge.

Behandling: gastrisk skylning efterfulgt af udnævnelse af aktivt kul; symptomatisk behandling, introduktion af methionin efter 8-9 timer efter overdosis og acetylcystein - efter 12 timer.

Særlige instruktioner

I behandlingsperioden bør man afholde sig fra at tage alkohol, hypnotika og anxiolytiske lægemidler (beroligende midler).

Tag ikke med andre lægemidler, der indeholder paracetamol.

Indflydelse på evnen til at køre bil og køre mekanismer. I behandlingsperioden er det nødvendigt at afstå fra at køre køretøjer og engagere sig i andre potentielt farlige aktiviteter, der kræver høj koncentration af opmærksomhed og psykomotorisk hastighed.

Salgsvilkår for apotek

Opbevaringsforhold

På et tørt, mørkt sted ved en temperatur på højst 25 ° C.

Rinza i Moskva

instruktion

  • Ikke fundet eller indeholder i dets sammensætning naturlige ingredienser og ikke-standardiserede aktive stoffer, der ikke er relateret til internationale ikke-proprietære navne (INN).

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk virkning. Reducerer smerter i forkølelse, ondt i halsen, hovedpine, muskel- og ledsmerter, reducerer høj feber.

Phenylphrine - Alpha1-adrenoagonists. Har en vasokonstrictor effekt, reducerer hævelse og hyperæmi i slimhinderne i øvre luftveje og paranasale bihule.

Chlorfenamin - Histamin H blokering1-receptor, har anti-allergisk virkning, reducerer hævelse og hyperæmi i slimhinderne i næsehulen, nasopharynx og paranasale bihule, eliminerer kløe i øjnene og næse, reducerer eksudative manifestationer.

Koffein har en stimulerende virkning på centralnervesystemet, hvilket fører til et fald i træthed og døsighed og en stigning i mental og fysisk præstation.

Allergiske reaktioner: Hududslæt, kløe, urticaria, angioødem.

Fra siden af ​​centralnervesystemet: svimmelhed, søvnforstyrrelse, irritabilitet.

Siden kardiovaskulærsystemet: forhøjet blodtryk, takykardi.

På fordøjelsessystemet: tør mund, kvalme, opkastning, epigastrisk smerte, hepatotoksisk virkning.

Fra sygeorganet: mydriasis, indkvartering parese, øget intraokulært tryk.

På den hæmopoietiske systems del: anæmi, trombocytopeni, agranulocytose, hæmolytisk anæmi, aplastisk anæmi, methemoglobinæmi, pancytopeni.

På urinsystemets side: nyrekolik, glykosuri, inertialnephritis, papillær nekrose.

På den anden side af åndedrætssystemet: bronchial obstruktion.

- udtalt aterosklerose i koronararterierne

- arteriel hypertension (svær kurs)

diabetes mellitus (alvorlig)

- samtidig administration af tricykliske antidepressiva, MAO-hæmmere, beta-blokkere;

- samtidig indgivelse af præparater indeholdende de komponenter, der er inkluderet i præparatet Rinza ®

- Børnenes alder op til 15 år

- Overfølsomhed overfor lægemidlet.

Forholdsregler bør anvendes lægemiddel til hypertension, hyperthyroidisme, fæokromocytom, diabetes, bronkial astma, kronisk obstruktiv lungesygdom, mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase, blodsygdomme, medfødt hyperbilirubinæmi (Gilbert syndrom, Dubin-Johnsons syndrom, Rotor syndrom), hepatisk og / eller nyresvigt, vinkel-lukkende glaukom, prostatisk hyperplasi.

På grund af, som regel parasacetamol, vises en overdosis efter at have taget mere end 10-15 g af sidstnævnte.

Symptomer: hudens hud, anoreksi, kvalme, opkastning, hepatonekrose, øget aktivitet af hepatiske transaminaser, en forøgelse af protrombintiden.

Behandling: gastrisk skylning efterfulgt af udnævnelse af aktivt kul, symptomatisk behandling, indførelse af methionin efter 8-9 timer efter overdosis og acetylcystein - efter 12 timer.

Rinza ® forbedrer virkningerne af MAO-hæmmere, sedativer, ethanol.

Ved samtidig brug af lægemidlet Rinza ® med antidepressiva midler øger antipsykotiske lægemidler, antipsykotika, phenothiazinderivater risikoen for urinretention, tør mund og forstoppelse.

GCS med samtidig brug af lægemidlet Rinza ® øger risikoen for glaukom.

Paracetamol reducerer effektiviteten af ​​diuretika.

Ethanol forbedrer den beroligende virkning af antihistaminlægemidler.

Brugen af ​​chlorphenamin samtidig med MAO-hæmmere, furazolidon kan føre til hypertensive kriser, agitation, hyperpyreksi.

Tricykliske antidepressiva hæver den adrenomimetiske virkning af phenylephrin, samtidig udnævnelse af halothan øger risikoen for ventrikulære arytmier.

Fenylephrin reducerer den hypotensive virkning af guanethidin, som igen forøger phenylephrin-alfa-adrenostimuliruyuschy-aktiviteten.

Ved samtidig brug af Rinza med barbiturater øger difenin, carbamazepin, rifampicin og andre induktorer af levermikrosomale enzymer risikoen for udvikling af paracetamols hepatotoksiske virkning.

Lægemidlet bør opbevares utilgængeligt for børn, tørre, beskyttet mod lys, ved en temperatur på ikke over 25 ° C. Holdbarhed - 3 år.

I løbet af brugen af ​​lægemidlet bør Rinza ® afholde sig fra brugen af ​​alkohol, sovende piller og anxiolytika (beroligende midler).

Tag ikke samtidig med andre lægemidler, der indeholder paracetamol.

Patienten skal informeres om, at hvis stoffet er blevet ubrugeligt eller er udløbet, bør du ikke smide det i spildevandet eller på gaden. Det er nødvendigt at lægge stoffet i posen og lægge det i skraldespanden. Disse foranstaltninger hjælper med at beskytte miljøet.

Indflydelse på evnen til at køre biltransport og kontrolmekanismer

I behandlingsperioden bør man afstå fra at køre motorkøretøjer og engagere sig i andre potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget koncentration og psykomotorisk hastighed.

Rinzai

6. december 2009

Rinza - smertestillende og antiinflammatorisk middel.

Instruktioner og beskrivelse af stoffet Rinza

Rhinza er et syntetisk stof, der indeholder paracetamol, koffein og andre stoffer. Den kumulative effekt af Rinza's aktive komponenter fører til et fald i temperaturen, smertelindring, herunder hovedpine, reduktion af slimhindeødem og mængde af udledning, eliminering af allergiske reaktioner og genopretning af generel tone. Anvend dette lægemiddel som Zanamivir med influenza, forkølelse og ARVI.

Fremstil Rinzu i form af tabletter til oral administration. Beskrivelsen af ​​stoffet indeholder oplysninger om behandlingsregimer og doser. Voksne og unge over 15 år kan anvende Rinza.

Dette kan forårsage bivirkninger som:

  • hovedpine, overekspression, tremor, angst
  • øget tryk, afbrydelser i hjertefrekvensen;
  • nyrekolik, nefritis;
  • leverskader;
  • et fald i blodsukkerniveauet;
  • blodforstyrrelser
  • lokale allergiske reaktioner og anafylaktisk shock.

Det er indlysende, at en mulighed for udvikling af sådanne alvorlige komplikationer, bør tvinge en person til at bruge dette lægemiddel med forsigtighed og kun som foreskrevet af en læge.

Der er funktioner i en kombination af Rinza med andre lægemidler. Derudover kan Rinza i løbet af modtagelsen ikke drikke alkohol, beroligende midler, sovende piller, køre bil og engagere sig i aktiviteter, der kræver høj koncentration af opmærksomhed. Med et langt forløb af at tage dette lægemiddel er det nødvendigt at overvåge funktionerne i lever, nyrer, blodtilstand, blodtryk og hjerteaktivitet. At finde en bivirkning af Rinza på et hvilket som helst af kroppens systemer, er det nødvendigt at straks standse behandlingen.

Kontraindikationer:

Dette værktøj vises ikke:

  • børn under 15 år
  • gravid og lakterende
  • patienter med forstyrrelser i hjerte-kar-systemet, lever, nyrer, diabetes.

Analoge billigere Rinza

Kombinationen af ​​koffein, paracetamol, phenylephrin og chlorphenamin i form af tabletter findes i sådanne midler som:

I de fleste apoteker er en analog af Rinza Rinikold billigere med 10-30 rubler. En generel anbefaling for sådanne midler er at bruge dem kun i ekstreme tilfælde - når du skal hurtigt lindre kolde symptomer, at "genoprette" din arbejdskapacitet i en kort periode. Den primære behandling af ARVI indebærer anvendelse af andre lægemidler og procedurer, som ikke "opmuntrer" kroppen, men bidrager til udvisning af vira og den naturlige genopretning af alle funktioner.

Anmeldelser af Rinza

Anmeldelser om brugen af ​​Rinza er få. For det meste karakteriserer de positivt stoffet: Koldt symptomer blev bedre tolereret, personen genvandt hurtigere. Ofte anbefaler folk hinanden at tage Rinza, "hvis det er helt uudholdeligt" "for hurtigt at komme sig." Det vil sige, at Rinza's handling, fra deres egen erfaring, er ret hurtig og mærkbar.
Der er også rapporter om bivirkninger kendt for denne medicinering: patienter havde arterielt tryk, hjerteslagfejl og i forbindelse med dette, angst, søvnløshed.

Ofte nævnes lægemidlet i forbindelse med spørgsmål om rigtigheden af ​​udnævnelsen af ​​Rinza og muligheden for kombination med andre lægemidler. Svar på disse spørgsmål er altid blandet og komplekst. Det er muligt at opsummere udtalelser fra specialister, igen at gentage, at det i hvert tilfælde er nødvendigt at veje fordele og ulemper meget omhyggeligt for at korrelere terapeutiske og bivirkninger af dette lægemiddel.

Sammenfatte oplysninger om brugen af ​​lægemidlet Rinza behov, først og fremmest opmærksom på risikoen forbundet med den. Der er mange lægemidler taget til feber og akutte respiratoriske virusinfektioner, de er generelt tilgængelige, men det komplicerer kun valget. Hvis du behandler dig selv - brug folkemedicin og lægemidler uden alvorlige bivirkninger. Hvis din tilstand kræver et besøg hos en læge - find en specialist, der ikke afviser dit problem med en standard liste over aftaler, og vil være i stand til at vælge en individuel behandlingsregime.

RINZA® tabletter til kulde og influenza - tilbagekaldelse

En billigere tablet analog af alle former for Coldrex, Theraflu osv.

Når vi er syge med SARS eller influenza, er disse sygdomme som regel ledsaget af ubehagelige symptomer: kuldegysninger, næsestop, hovedpine. Og som regel, for at lindre disse symptomer, tager vi os til alle slags pulvere, som nu er rigelige til forskellige priser. Måske er de mest berømte Theraflu og Coldrex. Nå, priserne for dem henholdsvis den højeste.

Det er ingen hemmelighed, at grundlaget for alle disse lægemidler er Paracetamol, kun en, der sænker temperaturen og har en smertestillende effekt.

Men fra spids næse overalt indeholder stoffet phenylephrin hydrochlorid.

Doseringen af ​​disse stoffer varierer i forskellige præparater. Nå, der kan være nogle andre stoffer.

Hvis vi taler om pulvere, har jeg ikke købt kendte mærker i lang tid, men tag en mere beskeden Flucomp. Alt det samme, men for færre penge.

Der er dog et endnu billigere stof. Det samme, men i piller og endnu billigere.

Dette er Rinza's stof. Det er tilgængeligt i tabletter. I pakningen med 10 stk. Til en pris på 102 rubler.

Til sammenligning koster billige Fluomp 167 rubler og dyre Coldrex (10 poser) 300 rubler.

Analoger til Rinza, tabletter

Bestil med et klik

  • ATX klassificering: N02BE51 Paracetamol i kombination med andre lægemidler (undtagen psykoleptika)
  • Mnn eller gruppenavn: Bortezomib
  • Farmakologisk gruppe: R05A - KONTRAINDIKAT DRUGER UDEN ANTI-MIKROBIALE KOMPONENTER
  • Producent: UNIQUE
  • Licensejer: UNIQUE
  • Land: Ukendt

Fik du en sygefravær på grund af rygsmerter?

Hvor ofte oplever du problemer med rygsmerter?

Kan du tolerere smerte uden at tage smertestillende midler?

Lær mere så hurtigt som muligt for at klare rygsmerter.

Fik du en sygefravær på grund af rygsmerter?

Hvor ofte oplever du problemer med rygsmerter?

Kan du tolerere smerte uden at tage smertestillende midler?

Lær mere så hurtigt som muligt for at klare rygsmerter.