AntiFlu (Antiflu)

Antiflu er et lægemiddel beregnet til gennemførelse af symptomatisk behandling af akut forkølelse, herunder viral ætiologi.

• Hvad er sammensætning og form af Antiflu?

De aktive bestanddele af lægemidlet er repræsenteret af følgende forbindelser: paracetamol, i mængden af ​​650 mg chlorphenaminmaleat - 4 mg, phenylephrinhydrochlorid, hvis størrelse er 10 mg.

Hjælpekomponenter af lægemidlet: Fødevarefarvestofgul, calciumphosphat, titandioxid, saccharose, stivelse, natriumcitrat, citronsyre, siliciumdioxid, ascorbinsyre samt naturlig citronfragment.

Sammensætningen af ​​skallen indeholder følgende stoffer: polyethylenglycol, naturlig olie, farvestoffer.

Tilgængelig i form af gule belagte tabletter er påskriften "Antiflu" trykt på en af ​​siderne. Der er også pulverdoseringsformer med citronsmak, leveret i aluminiumsfolieposer. Du kan købe det på et apotek uden en læge recept.

• Hvad er Antiflu's farmakologiske virkning?

Lægemidlet Antiflu, på grund af dets sammensætning, har en lang række effekter på menneskekroppen. Først og fremmest beskriver Antiflu's brugsvejledninger sin antipyretiske, analgetiske, antiinflammatoriske og toniske virkning, hvoraf de fleste skyldes tilstedeværelsen af ​​paracetamol.

Virkningen af ​​paracetamol skyldes evnen af ​​dets aktive komponent til at udøve en inhiberende effekt på et bestemt enzym, cyclooxygenase, hvilket igen fører til blokering af prostaglandinbiosyntesereaktioner, undertiden betegnet inflammatoriske mediatorer.

Phenylylephinhydrochlorid er et farmaceutisk middel med alfa-blokerende virkning, hvilket betyder, at det kan påvirke tonen i karrene i det berørte område, hvilket reducerer hævelse, hyperæmi og ømhed.

Chlorphenaminmaleat er et stof, der kan undertrykke overfølsomhedsreaktioner, da det er en blokering af histaminreceptorer. Denne omstændighed påvirker sværhedsgraden, nedsætter mængden af ​​udslip fra næsen og så videre.

Som du allerede har bemærket, er blandt hjælpestofferne vitamin C. Ascorbinsyre er kendt for at stimulere uspecifikke forsvarsreaktioner, som udtrykkes i styrkelse af kroppens forsvar, aktivering af redox reaktioner og forøgelse af regenerative processer.

• Hvad er indikationerne for Antiflu?

Udpeget i nærværelse af akutte åndedrætssygdomme ledsaget af følgende symptomer:

• Feber;
• Smertsyndrom med svag og moderat sværhedsgrad
• Rhinitis.

På trods af det frie salg af lægemidlet ville det ikke være overflødigt at besøge en læge. Husk, influenza er ekstremt farligt på grund af dets komplikationer, så du bør ikke behandle det uforsigtigt, tage sig af dit helbred.

• Hvad er kontraindikationerne til Antiflu?

Brug af Antiflu bør ikke udføres i følgende tilfælde:

• Intolerance over for enhver del af stoffet
• Graviditet;
• Portal hypertension syndrom;
• Amningstid
• Kronisk alkoholisme;
• Leverpatologi, kompliceret af tilstedeværelsen af ​​organets insufficiens
• Patientalder mindre end 6 år.

Med en vis forsigtighed er det ordineret i nærvær af hypertension, diabetes, obstruktiv lungesyge, bronchial astma, prostata adenom og i Gilbert's syndrom.

• Hvad er brugen og doseringen af ​​Antiflu?

Voksne af patienten samt unge, hvis alder er over 12 år, foreskrives en pille eller 1 pose hver 4. time for at lindre tilstanden, men ikke mere end 8 dage i træk. Hvis der ikke er klinisk signifikant effekt inden for 3 dage, eller hvis symptomerne forværres, bør du stoppe med at bruge Antiflu og søge lægehjælp.

Børn i alderen 6 til 12 år bør dosen vælges individuelt under hensyntagen til den andel af 1 mg legemsvægt, der er foreskrevet 10 mg paracetamol. Intervallet mellem receptioner betyder, at det bør øges til 6 timer.

I tilfælde af utilsigtet overdosering af stoffet Antiflu kan følgende symptomer forekomme: hudens hud, en dråbe i blodtrykket, kvalme og opkastning, smerter i overlivet. I ekstremt alvorlige tilfælde er bevidsthedsklarhed og koma mulig.

I dette tilfælde skal du straks vaske maven, tage nogen enterosorbent. Specifik terapi er brugen af ​​SH-gruppen donatorer.

• Hvad er bivirkningerne af Antiflou?

I nogle tilfælde kan der være en lille allergisk reaktion i form af udslæt på typen af ​​urticaria, ødem og så videre. Der kan være andre uønskede manifestationer, for eksempel søvnforstyrrelser og vækkelse, forhøjet blodtryk, svimmelhed, svaghed, sløvhed, apati, tab af appetit, tør mund, urinretention. Hepatotoksiske manifestationer er mulige samt ændringer i hæmogrammet.

• Hvad er antiflu-analoger?

Analoger af stoffet Antiflu er følgende medicin: Coldact Flu Plus, TeraFlu Extratab.

For at beskytte dig selv og dine kære mod forkølelse skal du klæde sig efter vejret, undgå overfyldte steder, spise rationelt og korrekt, ophold ofte i frisk luft, og glem ikke motion.

Antiflow pulver: brugsanvisning

struktur

Acetaminophen 650 mg, phenylephrinhydrochlorid 10 mg, chlorpheniraminapapat 4 mg.

Inaktive ingredienser: ascorbinsyre, sukker, citronsyre, siliciumdioxid, citronsmagning, natriumcitrat-tribasin, stivelse, titandioxid, tricalciumphosphat, farvestoffer: RS Yellow No. 10, POC Yellow No. 6.

beskrivelse

Farmakologisk aktivitet

Acetaminophen (paracetamol) har smertestillende, antipyretisk og svag anti-inflammatorisk virkning. Reducerer hovedpine, muskel- og ledsmerter, ondt i halsen. Chlorpheniramin maleat har en antihistamin effekt: eliminerer puffiness af slimhinderne i næsen, nasopharynx, øvre luftveje, reducerer øjet kløe.

Phenylylephinhydrochlorid har en vasokonstrictor effekt, reducerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden og nasopharynx, hvilket letter nasal vejrtrækning.

Indikationer for brug

Kontraindikationer

Dosering og indgift

Bivirkninger

På den del af mave-tarmkanalen: smerter i epigastrium, kvalme, opkastning. Ved langvarig brug af stoffet i forbindelse med alkohol kan der opstå en toksicitet i leveren.

Fra siden af ​​centralnervesystemet: døsighed, søvnforstyrrelser, irritabilitet (især hos børn). Allergiske reaktioner: hududslæt, kløe, angioødem.

Fra det hæmopoietiske system: anæmi, trombocytopeni.

overdosis

Interaktion med andre lægemidler

Det anbefales ikke at tage samtidig med sovende stoffer, sedativer og lægemidler indeholdende alkohol.

Hepato- og nefrotoksicitet af acetaminophen stiger i kombination med barbiturater, alkohol.

Samtidig brug af hypnotika og sedativer, neuroleptika, tranquilizers, alkohol forbedrer signifikant hæmmende virkning af chlorpheniraminmaleat på centralnervesystemet.

Acetaminophen bremser elimineringen af ​​antibiotika fra kroppen. Tetracycpiner øger risikoen for anæmi og methemoglobinæmi med acetaminophen.

Phenylylephinhydrochlorid svækker den hypotensive virkning af reserpin og okgadin. Den kombinerede anvendelse af monoaminoxidasehæmmere og phenylephrinhydrochlorid kan føre til udvikling af en hypertensive krise.

Antiflu

Priserne i onlineapoteker:

Antiflu er et lægemiddel, der anvendes til behandling af akutte respiratoriske virusinfektioner, influenza og forkølelse.

Frigivelse form og sammensætning

Antiflu fremstilles i form af ovale lysegul bikonvekse tabletter, belagt, på den ene side der er en gravering "Antiflu", i blisterpakninger på 12 stk.

En tablet indeholder 325 mg paracetamol, 5 mg phenylephrinhydrochlorid, 2 mg chlorphenaminmaleat og hjælpestoffer - kolloidt siliciumdioxid, mikrokrystallinsk cellulose, magnesiumstearat, stearinsyre, magnesiumsilicat, hydroxypropylmethylcellulose og croscarmellosenatrium. Sammensætningen af ​​filmhylsteret indeholder mineralolie og polyethylenglycol.

Antiflu pulver fremstilles også, beregnet til fremstilling af en oral opløsning, som udviser en blanding af krystallinske pulvere af gul og hvid farve og har en citron duft i poser af lamineret folie 17 g hver.

En pakke Antiflu pulver indeholder 650 mg paracetamol, 10 mg phenylephrinhydrochlorid, 4 mg chlorphenaminmaleat og hjælpestoffer - ascorbinsyre og citronsyre, FDC gul 10 og FDC gul 6, naturlig aromastoffer citron, stivelse, calciumphosphat-trisubstitueret, siliciumdioxid, Natriumcitrat-tribasisk, saccharose og titandioxid.

Indikationer for brug Antiflu

I overensstemmelse med anvisningerne har Antiflu foreskrevet til symptomatisk behandling af SARS, influenza og forkølelse.

Kontraindikationer

Brug af Antiflu er kontraindiceret i tilfælde af overfølsomhed over for lægemidlets komponenter, alkoholisme, graviditet, nyresvigt og portalhypertension. Værktøjet er ikke ordineret for mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase under amning og børn under 6 år.

Dosering og administration Antiflu

Lægemidlet i form af tabletter, børn over 12 år og voksne tager oralt hver 4. time til 1 pc. Maksimal dosis er 8 tabletter pr. Dag.

For børn fra 6 til 12 år bestemmes en enkeltdosis på grundlag af andelen af ​​10-15 mg paracetamol pr. 1 kg legemsvægt, i gennemsnit tages 1-2 tabletter, taget efter 6 timer.

Pulver Antiflu før brug skal fortyndes i 250 ml varmt vand. Doseringen af ​​produktet er 1 pose hver fjerde time, maksimum pr. Dag er 4 stk.

Behandlingsforløbet for begge former for frigivelse Antiflu bør ikke overstige 3 dage, da der ikke er tilstrækkelig terapeutisk effekt i denne periode, er det nødvendigt at konsultere en læge.

Bivirkninger Antiflu

I overensstemmelse med vejledningen kan Antiflu forårsage allergiske reaktioner, søvnløshed, irritabilitet, træthed, mavesmerter, kvalme og opkastning. Også reducerer agenten i nogle tilfælde hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner, øger det intraokulære tryk, forårsager døsighed, forhøjet blodtryk, tør mund, mydriasis, urinretention, hjertebanken, indkvartering parese og svimmelhed.

I tilfælde af overdosering af Antiflu kan anoreksi, hudens hud, epigastriske smerter, encefalopati, leversvigt, kvalme, opkastning, en stigning i protrombintiden og en comatosestatus forekomme. I sådanne tilfælde er gastrisk skylning og passende symptomatisk behandling påkrævet.

Særlige instruktioner

I perioden med brug af Antiflu anbefales det at undgå at tage andre paracetamolholdige, anxiolytiske og hypnotiske lægemidler samt alkoholholdige drikkevarer.

Lægemidlet påvirker patientens evne til at køre bil og komplekse mekanismer.

Analoger Antiflu

Lægemidler Koldakt Flew Plus og TeraFlu Ekstratab henvises til lægemidlets synonymer.

Analyser af Antiflu med samme virkningsmekanisme såvel som tilhørende samme farmakologiske gruppe er sådanne lægemidler som:

  • Antigrippin;
  • Vicks Active Symptomax;
  • Grippand HotActive Max;
  • Kaffetin;
  • Lemsip Max;
  • Maxicold;
  • Men spasmer;
  • Rinzasip;
  • Toff plus;
  • Tsefekon D;
  • Efferalgan;
  • Yunispaz.

Betingelser for opbevaring

I overensstemmelse med anvisningerne skal Antiflu opbevares i et godt ventileret, beskyttet mod lys og et tørt sted uden for rækkevidde af børn ved en temperatur, der varierer mellem 15-25 ° C. Lægemidlet er dispenseret fra apoteker uden recept, dets holdbarhed er underlagt tre år med forbehold af overholdelse af alle producentens anbefalinger. Efter udløbsdatoen skal lægemidlet bortskaffes.

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det og tryk på Ctrl + Enter.

Antiflu

Antiflu: brugsanvisninger og anmeldelser

Latin navn: Antiflu

ATX-kode: N02BE51

Aktiv ingrediens: paracetamol (paracetamol) + phenylephrin (phenylephrin) + chlorphenamin (chlorphenamin)

Fabrikant: Contract Pharmacal Corporation (Contract Pharmacal Corporation) (USA); Sagmel, Inc. (Sagmel, Inc.) (USA)

Aktualisering af beskrivelse og foto: 06/10/2018

Priserne på apoteker: fra 200 rubler.

Antiflu er et lægemiddel beregnet til at fjerne symptomerne på en kold og behandle akut respiratoriske sygdomme. Lægemidlet har smertestillende, antipyretisk, anti-allergisk, anti-inflammatorisk og vasokonstriktor virkning.

Frigivelse form og sammensætning

  • tabletter, overtrukket (i 12 stk i blister, i pap-pakke 1 blister);
  • pulver til fremstilling af oral opløsning (17 g i poser, i pap pakning 5 poser).

Hver pakning indeholder også instruktioner til brug af Antiflu.

Sammensætningen af ​​1 tablet: paracetamol - 325 mg, phenylephrinhydrochlorid - 5 mg, chlorphenaminmaleat - 2 mg.

Sammensætningen af ​​en pose med pulver til fremstilling af en opløsning til oral administration: paracetamol - 650 mg, phenylephrinhydrochlorid - 10 mg og chlorphenaminmaleat - 4 mg.

Farmakologiske egenskaber

Antiflu er et kombinationslægemiddel, hvis farmakologiske effekt skyldes virkningen af ​​dets aktive ingredienser:

  • Paracetamol (analgetisk og antipyretisk anilidgruppe): har antipyretisk, analgetisk og svag anti-inflammatorisk virkning;
  • Phenylylephinhydrochlorid (α-adrenomimetik): På grund af vasokonstriktiv virkning reduceres hyperæmi og hævelse af slimhinden i næsehulen og paranasale bihuler;
  • Chlorfenaminmaleat (antihistamin, histamin H1 receptorbloker): har anti-allergisk effekt, undertrykker rive, kløe i næse og øjne, reducerer sværhedsgraden af ​​lokale manifestationer af udstødning.

Indikationer for brug

Antiflu anvendes til symptomatisk behandling af influenza, forkølelse og ARVI.

Kontraindikationer

  • Overfølsomhed over for stoffets komponenter
  • Nyresvigt
  • Portal hypertension;
  • alkoholisme;
  • graviditet;
  • Amningstid
  • Børn op til 6 år (til tabletter) og op til 12 år (til pulver).

Lægemidlet bør anvendes med forsigtighed i vinkellukningsglukom, bronchial astma, kronisk obstruktiv lungesygdom, blodsygdomme, diabetes mellitus, hypertyreose, prostataadenom (hvis der var vanskeligheder med at urinere).

Antiflu, brugsanvisninger: metode og dosering

Tabletter og pulvere til fremstilling af varme drikke tages i munden.

Voksne og børn over 12 år anbefales at tage 1 tablet hver 4. time (6 gange om dagen), den maksimale daglige dosis er 8 tabletter. Børn fra 6 til 12 år beregnes dosis af lægemidlet efter barnets legemsvægt (baseret på indholdet af paracetamol - 10-15 mg pr. 1 kg vægt). Ca. børn fra 6 til 12 år anbefales at tage Antiflu 1 tablet 2 gange om dagen med et interval på mindst 6 timer.

Lægemidlet i pulverform skal opløses i et glas varmt vand. Voksne og børn over 12 år kan ikke tage mere end 4 pakker om dagen.

Indtastelsens varighed bør ikke overstige 3 dage. I mangel af en korrekt virkning (vedligeholdelse af febriltemperatur, forgiftning) samt udseendet af nye symptomer på sygdommen, bør du konsultere din læge for en nøjagtig diagnose og korrektion af behandlingen.

Bivirkninger

Brug af Antiflu kan forårsage allergiske reaktioner, søvnforstyrrelser, hovedpine, svimmelhed, træthed, kvalme, opkastning, mundtørhed og urinretention.

overdosis

En overdosis af lægemidlet skyldes sædvanligvis en høj dosis paracetamol (mere end 10-15 g pr. Dag) og har følgende manifestationer: hudens hud, anoreksi, kvalme, opkastning, smerter i overlivet. I alvorlige tilfælde kan det udvikle leversvigt, encephalopati og koma. Behandlingen er reduceret til gastrisk skylning, udpegning af enterosorbenter og afgiftningsterapi.

Særlige instruktioner

I behandlingsperioden bør man nægte at tage alkohol, sovende piller og beroligende stoffer.

Hvis der ikke er nogen effekt af behandlingen inden for 3 dage, bør du konsultere en læge.

Indvirkning på evnen til at føre motorkøretøjer og komplekse mekanismer

Patienter, der tager Antiflu, skal afholde sig fra at kontrollere komplekse maskiner og motorkøretøjer samt at udføre andre potentielt farlige typer arbejde.

Brug under graviditet og amning

Antiflu er ikke ordineret under graviditet og under amning (amning).

Brug i barndommen

I pædiatrisk praksis er brugen af ​​lægemidlet i form af tabletter til børn under 6 år kontraindiceret i form af pulver - op til 12 år.

Ved nedsat nyrefunktion

Lægemidlet er ikke vant til at behandle patienter med nyreinsufficiens.

Med unormal leverfunktion

Det er kontraindiceret at anvende lægemidlet til portalhypertension. Med forsigtighed skal Antiflu ordineres til patienter med alvorlig leversygdom.

Drug interaktioner

Antiflu øger effekten af ​​sedativer og ethanol.

Ved at tage lægemidlet sammen med antidepressiva stoffer øger antiparkinson og antipsykotiske lægemidler sandsynligheden for forsinket vandladning, tør mund og forstoppelse.

Risikoen for toksiske virkninger på leveren øges i tilfælde af kombinationen af ​​Antiflu med barbiturater, carbamazepin, rifampicin, difenin, zidovudin.

Antiflu kan ikke tages sammen med andre lægemidler, der indeholder paracetamol.

analoger

Analyser af Antiflu er Antiflu Kids, Coldact Flu Plus, Benalgin, Gripand HotActive, Maksikold, Coldrex, Anakold, Theraflu Extratab osv.

Betingelser for opbevaring

Lægemidlet bør opbevares på et tørt sted ved en lufttemperatur på 15-25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn.

Udløbsdato - 3 år fra produktionsdato.

Salgsvilkår for apotek

Det frigives uden recept.

Anmeldelser om Antiflu

Ifølge vurderinger er Antiflou praktisk at bruge, behageligt for smagen, et effektivt lægemiddel, der lindrer symptomerne på forkølelser i lang tid. Fremhæv sin hurtige og stærke effekt, især hvis du tager værktøjet på et tidligt stadium af sygdommen.

Samtidig bemærker patienterne, at Antiflu ikke helbreder, men kun lindrer tilstanden. Ofte er der klager over døsighed forårsaget af brugen af ​​midler, og nogle patienter klager over tarmlidelse.

Prisen på Antiflu i apoteker

Prisen på Antiflou er ukendt, fordi stoffet ikke er til salg i dag. Omkostningerne ved Antiflu kids pulver til fremstilling af en opløsning (for 5 poser pr. Pakke) varierer i området 200-240 rubler.

Antiflu: priser i onlinepoteker

ANTIFLU KIDS N5 pulver d / tilberedning af p-ra d / indtagelse d / børn

AntiFlu Kids pulver 12 g 5 stk.

Antiflu børn siden. d / r-ra vnutr 12g n5

Antiflu børn pulver til fremstilling af opløsning N5

Uddannelse: Rostov State Medical University, specialitet "General Medicine".

Oplysninger om lægemidlet er generaliserede, er tilvejebragt til orienteringsformål og erstatter ikke de officielle instruktioner. Selvbehandling er sundhedsfarlig!

Selv hvis en mands hjerte ikke slår, kan han stadig leve i lang tid, som den norske fisker Jan Revsdal viste os. Hans "motor" stoppede klokken 4, efter at fiskeren gik tabt og faldt i søvn i sneen.

En person, der tager antidepressiva, vil i de fleste tilfælde lide af depression igen. Hvis en person bekæmper depression med sin egen styrke, har han enhver chance for at glemme denne tilstand for evigt.

I et forsøg på at trække patienten ud, går læger ofte for langt. For eksempel, en bestemt Charles Jensen i perioden fra 1954 til 1994. overlevede over 900 neoplasm fjernelse operationer.

Arbejde der ikke er til personens smag er meget mere skadeligt for hans psyke end manglende arbejde overhovedet.

Menneskeblod "løber" gennem skibene under enormt tryk og, i strid med deres integritet, er i stand til at skyde i en afstand på op til 10 meter.

Den sjældneste sygdom er Kourou's sygdom. Kun repræsentanter for furstammen i New Guinea er syge. Patienten dør af latter. Det menes at årsagen til sygdommen er at spise den menneskelige hjerne.

Karies er den mest almindelige smitsomme sygdom i verden, som selv influenza ikke kan konkurrere med.

Under drift bruger vores hjerne en mængde energi svarende til en 10 watt pære. Så billedet af en pære over hovedet i øjeblikket af fremkomsten af ​​en interessant tanke er ikke så langt fra sandheden.

En uddannet person er mindre modtagelig for hjernesygdomme. Intellektuel aktivitet bidrager til dannelsen af ​​yderligere væv, der kompenserer for de syge.

Den gennemsnitlige forventede levetid for venstrehanders er mindre end højrehændere.

De fleste kvinder kan få mere glæde af at overveje deres smukke krop i spejlet end fra køn. Så kvinder, stræber efter harmoni.

I Storbritannien er der en lov, hvorefter en kirurg kan nægte at udføre en operation hos en patient, hvis han ryger eller er overvægtig. En person skal opgive dårlige vaner, og måske har han måske ikke brug for kirurgi.

Den 74-årige australske bopæl James Harrison er blevet en blodgiver omkring 1000 gange. Han har en sjælden blodgruppe, hvis antistoffer hjælper nyfødte med svær anæmi overlever. Således reddede australien omkring to millioner børn.

Forskere fra Oxford University gennemførte en række undersøgelser, hvor de konkluderede, at vegetarisme kan være skadelig for den menneskelige hjerne, da det fører til et fald i dets masse. Derfor anbefaler forskerne ikke at udelukke fisk og kød fra deres kost.

Ifølge undersøgelser har kvinder, der drikker et par glas øl eller vin om ugen, en øget risiko for at udvikle brystkræft.

I et forsøg på hurtigt at helbrede barnet og lindre hans tilstand glemmer mange forældre sund fornuft og fristes til at prøve folkemetoder.

Antiflu

Priserne i onlineapoteker:

Antiflu er en kombineret symptomatisk medicin, der anvendes til manifestationer af feber under kolde, influenza og akutte åndedrætsinfektioner.

Farmakologisk virkning Antiflu

Virkningen af ​​kombinationsmedicinen Antiflu ifølge instruktionerne skyldes den kumulative virkning af dets komponenter:

  • Paracetamol har en udpræget antipyretisk og smertestillende medicin samt en svag antiinflammatorisk virkning;
  • Chlorphenaminmaleat, som er en blokering af histamin H1-receptorer med antiallergisk virkning, hjælper med at reducere sværhedsgraden af ​​lokale exudative manifestationer, eliminere tåre og kløe i øjnene og næse;
  • Phenylylephinhydrochlorid, en alpha-adrenerg agonist med vasokonstriktiv virkning reducerer manifestationerne af puffiness og hyperæmi i slimhinden i paranasale bihule og næse.

Frigivelsesformular

Medicin Antiflu er tilgængelig i to doseringsformer:

  • Coated lysegul oval tabletter indgraveret med "Antiflu" på den ene side, indeholdende 325 mg paracetamol, 5 mg phenylephrinhydrochlorid og 2 mg chlorphenaminmaleat;
  • En blanding af pulvere med en svag lugt af citron til fremstilling af en oral opløsning indeholdende 650 mg paracetamol, 10 mg phenylephrinhydrochlorid og 4 mg chlorphenaminmaleat.

Analoger Antiflu

Antiflu-analoger af aktive ingredienser er Koldakt Flu Plus (i form af kapsler med langvarig virkning og oral suspension) og TeraFlu Extratab (i form af tabletter).

Ifølge virkningsmekanismen og tilhørende en enkelt lægemiddelgruppe er Antiflu-analoger:

  • Pulver til fremstilling af opløsning til indtagelse - Ajikold Hotmiks, Antigrippin, Maksikold, Grippostad, Viks Active Symptomax, Ferveks;
  • Tabletter - Gewadal, Daleron, Dolaren, Caffetin, No-spasm, Novalgin, Panadol, Paracetamol, Unispaz, Rankof, Paracetamol-LekT, Pentalgin Plus, Rinza, Flystop, Prohodol, Strimol, Femizol;
  • Effervescent tabletter - Antigrippin, Apap C Plus;
  • Kapsler - Solpadein, Grippostad S, Toff plus,
  • Løsning til infusioner - Ifimol;
  • Sirup - Ifimol, Paracetamol.

Indikationer for brug Antiflu

Indikationer for anvendelse af Antiflu i enhver doseringsform er forkølelse, influenza, ARVI, manifesteret som:

  • næseflåd;
  • Febril og smertesyndrom.

Kontraindikationer

Medikamentet Antiflu ifølge instruktionerne er kontraindiceret til anvendelse:

  • Når overfølsomhed over for den aktive (paracetamol, phenylephrinhydrochlorid, chlorphenaminmaleat) eller hjælpekomponenter af lægemidlet
  • Med en mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase;
  • På baggrund af portalhypertension;
  • Under graviditet og under amning
  • På baggrund af nyresvigt
  • Med systematisk brug af alkohol;
  • I pædiatri op til 6 år.

Derudover kræver forsigtighed brugen af ​​Antiflu:

  • På baggrund af alvorlige hjerte-kar-sygdomme;
  • Med hypertension
  • På baggrund af blodsygdomme;
  • Med bronchial astma
  • På baggrund af diabetes;
  • På baggrund af thyrotoksicose;
  • Med kronisk obstruktiv lungesygdom;
  • Med vinkel-lukning glaukom;
  • Med feokromocytom;
  • Ved vanskeligheder urinering, der opstod på baggrund af prostata adenom;
  • På baggrund af alvorlig lever- eller nyresygdom;
  • Med medfødt hyperbilirubinæmi (Gilbert, Dubin-Johnson og Rother syndrom).

Dosering og administration

Antiflu tabletter til børn fra 12 år og voksne ordineres hver 4. time til 1 stk., Men ikke mere end 8 tabletter om dagen.

Børn af yngre alder Antiflu dosering beregnes ud fra kropsvægt - fra 10 til 15 mg paracetamol pr. 1 kg børnevægt. Intervallet mellem doser er mindst 6 timer.

Behandlingens varighed bør som regel ikke overstige 3 dage. Da Antiflu er en symptomatisk medicin ifølge instruktionerne, er der ingen forbedring i denne periode, er det nødvendigt at konsultere en læge for en justering af behandlingsregimen.

Antiflupulver hos børn fra 12 år og voksne ordineres hver 4. time til 1 pose, men ikke mere end 4 pose med medicin pr. Dag. Før brug skal pulveret opløses i et glas varmt vand. Varigheden af ​​behandlingen bør også ikke være mere end tre dage.

Bivirkninger Antiflu

Antiflu anmeldelser kan føre til udvikling af:

  • Øget spænding, især når man bruger stoffet hos børn;
  • Allergiske reaktioner - udslæt, kløe, urticaria, angioødem;
  • Fald i antallet af psykomotoriske reaktioner;
  • Søvnforstyrrelser, normalt i form af døsighed;
  • Fordøjelsessygdomme i form af kvalme, opkastning og mavesmerter;
  • Følelser af træthed;
  • Forhøjet arterielt og intraokulært tryk
  • hjertebanken;
  • mydriasis;
  • svimmelhed;
  • Tør mund
  • Overnatning paresis;
  • Urinretention

Ifølge vurderinger kan Antiflu forårsage bivirkninger forbundet med paracetamol - lidelser i hæmatopoietisk system i form af thrombocytopeni, anæmi og i nogle tilfælde leukopeni og agranulocytose.

Langvarig brug af Antiflu i høje doser kan øge stoffets hepatotoksiske og nefrotoksiske virkninger samt forårsage hemolytisk anæmi, methemoglobinæmi og pancytopeni.

Overdosering er normalt forbundet med paracetamol, som er en del af medicinen. Når der tages 10-15 g overdosering, kan Antiflu-anmeldelser forårsage anoreksi, hudfarve, kvalme, opkastning, epigastrisk smerte. Svære tilfælde er karakteriseret ved udvikling af leversvigt, encefalopati og koma. Til behandling ud over at vaske maven og tage aktivt kul, anvendes donatorer af SH-grupper og precursorer af glutathion-methioninsyntese.

Drug Interactions Antiflu

Ved behandling bør man huske på, at samtidig anvendelse af Antiflu med

  • MAO-hæmmere og lægemidler, der indeholder paracetamol, anbefales ikke;
  • Sedative medicin og ethanol øger deres virkning;
  • Antidepressiva, anti-parkinsoniske og antipsykotiske lægemidler øger risikoen for udvikling af sygdomme som tør mund, urinretention og forstoppelse.

Risikoen for en negativ effekt på leveren øges, mens Antiflu tages med difenin, barbiturater, rifampicin, carbamazepin, zidovudin og andre inducerende mikrosomale leverenzymer.

På tidspunktet for behandlingen bør man nægte at tage alkohol, sovende piller og beroligende midler.

Betingelser for opbevaring

Antiflou er et af symptomatiske OTC-lægemidler med en holdbarhed på op til 3 år, forudsat at den opbevares i overensstemmelse med temperaturregimet (fra 15 til 25 grader Celsius).

AntiFlu

Udgivelsesformer

Antiflu manual

AntiFlu (paracetamol + phenylephrinhydrochlorid + chlorphenaminmaleat) er et kombineret lægemiddel til symptomatisk behandling af akutte respiratoriske virusinfektioner (ARVI), hvor ordet "symptomatisk" betyder, at stoffet ikke virker på grund af sygdommen, men på dens konsekvens. Og sidstnævnte siges absolut for ikke at bestride antiFlu. Faktum er, at SARS kan skyldes mange forskellige vira, som "for virksomheden" ofte også forekommer alle former for patogene bakterier. Af denne grund er det ofte umuligt at etablere et specifikt årsagssygdomme for sygdommen for at målrette det op - og hvis du stadig husker, at stoffer med bevist antiviral aktivitet kan regnes med fingrene på den ene side, så bliver alt det ufuldstændige ved patogenetisk behandling tydelig i det overvejende antal tilfælde. Men - mere til det punkt, det vil sige til influenza. Som nævnt ovenfor er dette et kombineret lægemiddel, hvis komponenter er valgt til at afspejle dækningen af ​​alle ubehagelige koldt symptomer. Paracetamol - har smertestillende, antipyretisk og svag anti-inflammatorisk virkning. Hydrochlorid tilhørende gruppen af ​​alfa-adrenerge phenylephrin har vasokonstrictorvirkning, lindrer puffiness og eliminerer hyperæmi i nasal slimhinde og paranasale bihule. Blokeringen af ​​histaminreceptorer af H1-subtypen af ​​chlorphenaminmaleat undertrykker effektivt allergiske symptomer, lindrer lokale exudative manifestationer. For at forstå, hvad et influenza-indtag giver, er det nødvendigt at tage noget mere nøje hensyn til funktionerne i løbet af ARVI. Denne gruppe af sygdomme har både almindelig (feber, svaghed, hovedpine og muskelsmerter) og lokale (kittende og ondt i halsen, hoste, løbende næse, rhinorré, nysen). Hovedsymptomet i dette lyse billede, som er den primære årsag til patientens henvisning til en læge, er objektivt betragtet feber eller en stigning i kropstemperaturen til febrile værdier.

Feber (hypertermi) - en beskyttende reaktion i kroppen er ikke uautoriseret invasion af forskellige patogener. Det aktiverer immunbeskyttelsesfaktorer, der forhindrer den samlede spredning af infektion. Samtidig med udtømningen af ​​kompenserende mekanismer kan det forårsage patologiske tilstande, som bestemmer behovet for antipyretiske lægemidler. Det valgte lægemiddel i dette tilfælde er det ikke-steroide antiinflammatoriske middel paracetamol, som undertrykker syntesen af ​​prostaglandin-inflammatoriske mediatorer. Faldet i koncentrationen af ​​sidstnævnte i fokus for inflammation bidrager til den gradvise svækkelse af "ilden" i den inflammatoriske proces og eliminering af smerte. "Rensning" af prostaglandiner i cerebrospinalvæsken medfører normalisering af kropstemperatur. I de senere år bliver kombinerede lægemidler til lindring af kolde symptomer stadig mere populære. Det oprindelige antiFlu-lægemiddel er måske et af de mest fremtrædende eksempler på den terapeutiske velvære af den tredobbelte symbiose af NSAID'er, alfaadrenomimetisk og antihistamin.

AntiFlu fås i to doseringsformer: tabletter og pulver til oral opløsning. Voksne og børn i alderen 12 år og derover foreskrives 1 tablet (1 pose pulver) hver 4. time. Den maksimale daglige dosis i dette tilfælde må ikke overstige 8 tabletter eller 4 pulvere. For børn under 12 år beregnes en enkeltdosis på paracetamol baseret på patientens kropsvægt: 10-15 mg pr. 1 kg. Lægemidlets løbetid bør ikke være mere end 3 dage. Hvis temperaturen forbliver høj efter en bestemt periode, skal du straks kontakte læge. Under behandlingen skal du afstå fra alkoholforbrug, tage beroligende midler og sovende piller.

Anmeldelser af patienter på antiflu

Jeg har kronisk bihulebetændelse og svigt i immunforsvaret hvert forår. Enhver kold brise med skødesløs holdning til tøj fører til ARVI. Derfor forsøgte jeg i mit liv en masse narkotika. I foråret kom jeg til AntiFlu. Resultatet var ikke længe i kommer, ved de første symptomer tog jeg det og i tre trin var der allerede "som en agurk". Jeg anbefaler til alle, der som mig, står over for et sådant problem.

Dette stof er altid taget sammen med min mand i tilfælde af sygdomens begyndelse. Symptomer lindrer hurtigt og lægger på benene for godt. Når temperaturen også hjælper, går sygdommen på en eller anden måde hurtigt. Tilstanden efter dette lægemiddel er god, ingen halsbrand, intet andet ubehag. Smagen er også behagelig, drik ikke med kraft.

Denne vinter blev en respiratorisk virusinfektion og jeg ikke spart. Efter at have gennemgået en halv dag med temperatur, kuldegysninger og kropsmerter, gik jeg til klinikken, hvor lægen efter undersøgelsen foreskrev dette lægemiddel til mig. Jeg tog det i pulverform, da det er meget mere behageligt at drikke en varm opløsning end tabletter. På den første behandlingsdag drak jeg to pulvere - temperaturen faldt betydeligt, og kropssmerter forsvandt. Den anden og tredje dag tog 3 pulvere per dag. Fem dage senere kom jeg næsten tilbage. Prisen på lægemidlet er acceptabelt. Jeg anbefaler.

Jeg tager antiflu barns konstant baby. Dette lægemiddel kan tages fra tre år. I øjeblikket er den mest effektive medicin til ARVI. En pose pulver hæld varmt vand i en mængde på 100 ml. Sønnen kan lide at tage antiflu, da det har en hindbærsmag. Dette lægemiddel er taget i fem år - immuniteten mod stoffet er ikke blevet udviklet. Denne medicin er dyr, men den er effektiv, testet.

Ligesom alle mennesker bringer mig og mine familiemedlemmer i efteråret-vinterperioden hjem ARVI. Alle ved, at behandling af virussygdomme med et antibiotikum er meningsløst. Men jeg kan ikke læne sig tilbage, når mit hoved knækker med smerte, min næse er fyldt op, min hals er sår. Derfor har længe været afhængig af Antiflu pulver. Forsøgt og tabletter, men pulveret er behageligt mere. Smagen er ganske behagelig, og jeg opdrætter også det i varmt vand, så det opvarmer halsen. Jeg har altid nok tre dage til at bruge den til at komme i form. Jeg drikker normalt tre pose. Han hjælper mig med at lindre hovedpine, næsestop og generel tilstand forbedrer.

Jeg har ikke meget stærk immunitet, så jeg bliver syg ganske ofte. Kropets egenart ligger også i, at temperaturen er meget svær at bringe ned. Allerede forsøgt mange forskellige stoffer, ikke alle hjælpemidler. Jeg blev rådgivet til flere nye produkter, og "AntiFlu" blandt dem. Indtil videre meget tilfreds. Han klarer sig godt med forkølelsessymptomer, temperaturen stiger ikke, hvilket er meget vigtigt for mig. Bivirkninger opdagede ikke.

Kronisk tolererer jeg ikke sure produkter, især stoffer, de tilføjer stadig en karakteristisk apoteksmag. Men når de første tegn på forkølelse begynder med en forfærdelig løbende næse og hovedpine, accepterer jeg ethvert stof. For nylig blev jeg rådgivet til Antiflu - jeg nærmede mig. Det er uden ascorbinsyre, som normalt findes i nogen af ​​de tilsvarende stoffer, og det mangler en udtalt smag og en ubehagelig lugtende lugt, der passer mig mest. Effekten kommer hurtigt og i lang tid, og maven gør ikke ondt fra farvestoffer og smagsstoffer.

Antiflu (tabletter)

Produktnavn:

Antiflu (piller) (Antiflu)

struktur

1 tablet, filmovertrukket, lægemiddel Antiflu indeholder:
Paracetamol - 325 mg;
Chlorpheniramin maleat - 2 mg;
Phenylylephinhydrochlorid - 5 mg;
Yderligere ingredienser.

Farmakologisk aktivitet

Antiflu er et kombinationslægemiddel. Antiflu har antipyretiske, analgetiske, anti-allergiske og vasokonstriktorvirkninger. Antiflu har også en vis antipruritisk og antiinflammatorisk virkning. Sammensætningen af ​​lægemidlet Antiflu indbefatter paracetamol, phenylephrinhydrochlorid og chlorpheniraminmaleat.

Paracetamol er et lægemiddel fra gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler, som har en udpræget antipyretisk og analgetisk virkning. Den antiinflammatoriske virkning af paracetamol er ubetydelig. Virkningsmekanismen for paracetamol er baseret på dets evne til at hæmme aktiviteten af ​​enzymet cyclooxygenase og forstyrre syntesen af ​​prostaglandiner og prostacycliner fra arachidonsyre. At reducere antallet af prostaglandiner i midten af ​​termoregulering, der er placeret i hypothalamus, fører til normalisering af kropstemperatur under hypertermi. At reducere niveauet af prostaglandiner i nervevævene fører til en signifikant afmatning i genereringen og ledningen af ​​smerteimpulser.
Phenylylephinhydrochlorid er et alfa-adrenomimetisk lægemiddelstof. På grund af indsnævring af nasal slimhinderens skader reducerer phenylephrinhydrochlorid rhinoré, hævelse og hyperæmi i næseslimhinden og forbedrer nasal vejrtrækning.

Chlpheniraminmaleat er et antihistaminmiddel af klassen alkylaminer. Chlorpheniraminmaleat blokerer konkurrencedygtigt H1-histaminreceptorerne, har anti-allergisk virkning, reducerer sværhedsgraden af ​​rhinorré og lacrimation.

Virkningen af ​​lægemidlet Antiflu udvikler sig inden for 60 minutter og varer fra 8 til 24 timer.
Farmakokinetikken af ​​lægemidlets aktive bestanddele ligner den i monoterapi.
Paracetamol absorberes godt i fordøjelseskanalen og skaber maksimale plasmakoncentrationer 1 time efter oral administration.
De aktive stoffer i lægemidlet Antiflu metaboliseres i leveren og udskilles hovedsageligt af nyrerne. For paracetamol er halveringstiden 2-2,5 timer, for chlorpheniraminmaleat - 8 timer.

Indikationer for brug

Antiflu anvendes til symptomatisk behandling af patienter med akut respiratoriske infektioner af viral etiologi og influenza, der ledsages af muskelsmerter, hovedpine, rhinorré, hypertermi og vanskeligheder ved nasal vejrtrækning.

Anvendelsesmåde

Antiflu tabletter er beregnet til oral administration. Fordel ikke pillen, før den tages. Antiflu er taget uanset måltidet. Varigheden af ​​behandlingsforløbet, brugsplanen og dosen af ​​lægemidlet Antiflu bestemmes af lægen.
En enkeltdosis af lægemidlet Antiflu til voksne og unge er 2 tabletter. Det mindste tilladte interval mellem at tage enkeltdoser af lægemidlet Antiflu er 4 timer.
Den maksimale daglige dosis er 12 tabletter af lægemidlet Antiflu.
Tag ikke stoffet Antiflu mere end 5 dage i træk. I tilfælde hvor der kræves mere langvarig behandling, er det nødvendigt at overvåge billedet af perifert blod samt funktionel tilstand af nyrer og lever.

Bivirkninger

Antiflow tolereres sædvanligvis godt af patienter i alle grupper. I sjældne tilfælde blev udviklingen af ​​bivirkninger på grund af virkningen af ​​de aktive ingredienser i tabletter noteret, herunder:
På blodets, blodkarets og hjertesystemets side: anæmi, herunder hæmolytisk anæmi, methemoglobinæmi, sulfhemoglobinæmi, trombocytopeni, arytmi, arteriel hypertension, takykardi, brystsmerter, myokarddysrofi (med en udpræget dosisafhængig effekt).
På fordøjelseskanalens del: halsbrand, epigastriske smerter, opkastning, tørhed i mundslimhinden, hypersalivation, anoreksi, unormal afføring, flatulens, øget aktivitet af leverenzymer. Ved indtagelse af høje doser kan der udvikles hepatotoksiske virkninger af paracetamol.

På urinstofets del: urinretention, vanskeligheder med urinering, interstitial nefritis, renal kolik, aseptisk pyuria.
På den del af metabolisme: et fald i niveauet af glukose i plasma, op til hypoglykæmisk koma.
På den del af nervesystemet: asteni, svimmelhed, agitation eller depression af centralnervesystemet, hovedpine, angst og frygt, søvnforstyrrelser, tremor i ekstremiteterne, depressive tilstande, dyskinesi. I sjældne tilfælde har der udviklet sig tinnitus, konvulsioner, anfald og koma.
Allergiske reaktioner: urticaria, erythem multiforme, bronchospasme, toksisk epidermal nekrolyse, anafylaktisk shock, angioødem.
Andre: mydriasis, nedsat synshår, tør øjensyndrom.

Kontraindikationer

Antiflu er ikke ordineret til patienter med intolerance over for yderligere og aktive komponenter af tabletter samt lægemidler fra gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.
Antiflu tabletter anvendes ikke til behandling af patienter med mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase, alvorlige sygdomme i nyrerne, lever og hæmatopoietisk system, Gilbert's syndrom, anæmi, leukopeni og sygdomme i det kardiovaskulære system (herunder svær arteriel hypertension, hjertesvigt og ledningsforstyrrelser iskæmisk hjertesygdom og aterosklerose).
Antiflou bør ikke anvendes til patienter med alvorlig hyperbilirubinæmi, astma, diabetes, hypertyreose, Dubin-Johnson syndrom.

Antiflu tabletter er kontraindiceret hos patienter med pyloroduodenal obstruktion, vinkellukningsglukom, mavesår i perioden for eksacerbation, såvel som hos patienter med blærehalsobstruktion og alkoholisme.
Ved pædiatrisk praksis anvendes Antiflu kun til behandling af børn over 12 år.
Der skal udvises forsigtighed ved forskrivning af Antiflu til patienter, der lider af epilepsi, hypertension, arytmi, prostataadenom, urinveje og thyrotoksikose.
Ældre patienter Antiflu foreskrevet med forsigtighed.
Du bør ikke køre bil og betjene potentielt usikre mekanismer i mindst 4 timer efter at have taget stoffet Antiflu (på grund af risikoen for nedsat koncentration og udvikling af svimmelhed).

graviditet

Under graviditeten anvendes Antiflu lægemiddel ikke.
Under amning er stoffet Antiflu kun tilladt efter ophør af amning.

Drug interaktioner

Antiflou bør ikke ordineres sammen med andre lægemidler, der indeholder paracetamol eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske stoffer.
Antiflu er ikke ordineret samtidigt med monoaminoxidasehæmmere, og også i 14 dage efter afslutningen af ​​behandlingen med monoaminoxidasehæmmere.
Paracetamolabsorptionen øges, når den kombineres med metoclopramid og domperidon.
Antacida og kolestyramin reducerer tarmabsorptionen af ​​paracetamol.
Antiflu nedsætter udskillelsen af ​​visse antibiotika.

Paracetamols hepatotoksiske virkning øges, når det tages samtidigt med barbiturater, ethylalkohol, isoniazid og antikonvulsiva.
Barbiturater forstærker paracetamols nephrotoxiske virkning og reducerer dets antipyretiske effekt.
Samtidig med at tage stoffet Antiflu med tetracyclin øges risikoen for anæmi og methemoglobinæmi.
Paracetamol forstærker virkningen af ​​indirekte antikoagulantia.
Antiflou reducerer effektiviteten af ​​diuretika.
Sovepiller og sedativer, barbiturater, antipsykotika, beroligende midler, ethylalkohol, anæstetika og narkotiske analgetika forstærker virkningen af ​​chlorpheniraminmaleat på centralnervesystemet.

Chlorpheniraminmaleat øger de anticholinerge virkninger af atropin, tricykliske antidepressiva, antispasmodik og anti-parkinsoniske stoffer.
Ved samtidig anvendelse af phenylephrin med monoaminoxidasehæmmere kan indomethacin, bromocriptin og adrenomimetiske midler, hypertonisk krise og arytmi udvikle sig.
Der er et fald i effektiviteten af ​​phenylephrin, mens man anvender rauwolfia med alkaloider.

overdosis

Når du tager overdrevne doser af stoffet Antiflu hos patienter, kan du udvikle tegn på overdosering af paracetamol, chlorpheniramin eller phenylephrin.
Hos patienter med overdosering af paracetamol udvikler patienter hudens blødhed, anoreksi, mavesmerter, opkastning, desorientering, søvnløshed, svimmelhed, arytmier og pankreatitis. Med yderligere stigning i dosen af ​​paracetamol er udviklingen af ​​nyrer og leverproblemer (akut nyresvigt, hæmaturi, hepatitis, levernekrose) noteret. Ved alvorlig forgiftning med paracetamol er metabolisk acidose, hepatisk encefalopati, anfald, koma og død noteret. Giftig dosis paracetamol til voksne - 10 g.

Hos patienter med kronisk overdosering af paracetamol observeres hæmatopoietisk dysfunktion hos patienter.
Når overdosering af phenylephrin og chlorpheniramin hos patienter kan udvikle arteriel hypertension, psykomotorisk agitation, øget svedtendens, agitation eller depression af centralnervesystemet, takykardi, hovedpine, arytmi, opkastning, anfald og hyperrefleksi. Derudover kan overdosering af chlorpheniraminmaleat udvikle atropinlignende symptomer, herunder mydriasis, tør hud og slimhinder, intestinal atony, hypertermi og lysfølsomhed.

Depression af centralnervesystemet i tilfælde af overdosering af stoffet Antiflu kan ledsages af nedsat respiration og kardiovaskulær funktion.
Paracetamols specifikke modgift er methionin (indgivet oralt) og N-acetylcystein (administreret parenteralt). Med en overdosis af stoffet Antiflu bruger tilskud og symptomatisk terapi, om nødvendigt, foreskrive specifikke modgift. I tilfælde af alvorlig forhøjet hypertension er alfa-blokkere ordineret.

Frigivelsesformular

Filmovertrukne tabletter, Antiflu 12 pakninger i blisterpakninger, læg 1 blisterpakning i papkasse.

Opbevaringsforhold

Tabletter Antiflu bør holdes væk fra børn i rum, hvor temperaturen holdes fra 15 til 25 grader Celsius.
Holdbarheden af ​​tabletter Antiflu er 3 år.