Claritin - officiel * brugsanvisning

VEJLEDNING
om medicinsk brug af lægemidlet

Registreringsnummer - П N013494 / 01 (tabletter); P N013494 / 02 (sirup).

Handelsnavn af stoffet - Claritin.

Det internationale ulicenserede navn er loratadin (loratadin).

Doseringsform - tabletter; sirup

struktur
Tabletter: aktiv ingrediens - loratadin 10 mg,
hjælpestoffer - lactosemonohydrat, majsstivelse, magnesiumstearat.
Syrup: aktiv ingrediens - loratadin 1 mg / ml,
excipienser - propylenglycol, glycerol, citronsyremonohydrat (alternativt citronsyre vandfri), natriumbenzoat, saccharose (granuleret), kunstig smag (fersken), renset vand.

beskrivelse
Tabletter: Ovalformede tabletter med hvid eller næsten hvid farve, der ikke indeholder fremmedlegemer, på den ene side er der risiko for varemærket "Kop og kolbe" og nummeret "10", den anden side er glat.
Sirup: En klar, farveløs eller gullig sirup, der ikke indeholder nogen synlige partikler.

Farmakoterapeutisk gruppe
Antiallergisk - N1-histaminreceptorblokerer.

ATX-kode: R06AX13

Farmakologiske egenskaber
Farmakodynamik: Claritin - et antihistaminlægemiddel - selektiv perifer blokker N1-histaminreceptorer. Det har en hurtig og langvarig anti-allergisk virkning. Aktionsbegyndelse - inden for 30 minutter efter indtagelse. Antihistaminvirkningen spidser efter 8-12 timer fra begyndelsen af ​​virkningen og varer mere end 24 timer. Claritin trænger ikke ind i blodhjernebarrieren og påvirker ikke centralnervesystemet, har ikke anticholinerge og beroligende virkninger (døsighed), påvirker ikke hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner. Ved at tage Claritin forlænges QT-intervallet ikke på EKG.
Farmakokinetik: Claritin absorberes hurtigt i mave-tarmkanalen. Tiden for at opnå maksimal plasmakoncentration af loratadin er 1,3 timer, og dets aktive metabolitten, desloratadin, er 2,5 timer. Spise øger tiden for at nå maksimal koncentration (Tmax) loratadin og desloratadin i ca. 1 time. Maksimal koncentration (Cmaxa) loratadin og desloratadin er ikke afhængig af fødeindtagelse. Den maksimale koncentration øges hos ældre patienter, patienter med kronisk nyreinsufficiens eller alkoholisk leverskade.
Loratadin metaboliseres til desloratadin med cytokrom P450 ZA4 og i mindre grad cytochrom P450 2D6. Udskilt i urinen og gallen. Halveringstiden for loratadin er fra 3 til 20 timer (gennemsnitligt 8,4 timer), og desloratadin er fra 8,8 til 92 timer (i gennemsnit 28 timer); hos ældre patienter fra 6,7 ​​til 37 timer (gennemsnitlig 18,2 timer) og fra 11 til 39 timer (i gennemsnit 17,5 timer). Halveringstiden øges med alkoholisk leverskade (afhængigt af sygdommens sværhedsgrad) og ændrer sig ikke i nærværelse af kronisk nyresvigt.
Hæmodialyse påvirker ikke farmakokinetikken af ​​loratadin og dets aktive metabolit.

Indikationer for brug
- Seasonal (høfeber) og flerårig allergisk rhinitis og allergisk conjunctivitis - eliminering af symptomer forbundet med disse sygdomme - nysen, kløe af næseslimhinden, næseflåd, kløe og brændende fornemmelse i øjnene, epiphora.
- Kronisk idiopatisk urticaria
- Allergiske hudsygdomme.

Kontraindikationer
- Intolerance eller overfølsomhed over for loratadin eller enhver anden bestanddel af lægemidlet,
- alder op til 2 år
- laktationsperiode.

Med omhu
- graviditet,
- leversvigt.

Brug under graviditet og amning
Brugen af ​​Claritin under graviditet er kun mulig, hvis den påtænkte fordel for moderen opvejer den potentielle risiko for fosteret.
Claritin udskilles i modermælk, så ved afskrivning af lægemidlet under amning bør spørgsmålet om afbrydelse af amning løses.

Dosering og indgift
Inde, uanset måltidstider.
Voksne. herunder ældre og unge i alderen 12 år, anbefales det at tage Claritin i en dosis på 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde sirup) 1 gang om dagen.
For patienter med nedsat leverfunktion eller nyreinsufficiens skal initialdosis være 1 tablet (10 mg) eller 2 teskefulde (10 ml) sirup hver anden dag.
Børn i alderen 2 til 12 år, dosis Claritin anbefales at udpege afhængigt af kropsvægt:
- med en kropsvægt på mindre end 30 kg, 5 mg (1 tsk (5 ml) sirup eller 1/2 tablet) en gang dagligt.
- med en legemsvægt på 30 kg eller derover - 10 mg (2 teskefulde (10 ml) sirup eller 1 tablet) 1 gang om dagen.

Bivirkninger
Bivirkningerne anført nedenfor med Claritin forekom med en frekvens på> 2% og omtrent den samme frekvens som med placebo ("pacifiers").
Hos voksne blev hovedpine, træthed, tør mund, døsighed, gastrointestinale lidelser (kvalme, gastritis) og allergiske reaktioner i form af udslæt noteret. Derudover var der sjældne rapporter om anafylaksi, alopeci, abnorm leverfunktion, hjertebanken og takykardi.
Børn havde sjældent hovedpine, nervøsitet, sedation. Som hos voksne var forekomsten af ​​disse fænomener på samme niveau som med placebo (dummy).

overdosis
Symptomer: døsighed, takykardi, hovedpine. I tilfælde af overdosis skal man straks konsultere en læge.
Behandling: mavesaft (fortrinsvis 0,9% natriumchloridopløsning), der modtager adsorbenter (pulveriseret aktivt kul med vand), symptomatiske midler.
Loratadin udskilles ikke ved hæmodialyse.

interaktion
Spise påvirker ikke lægemidlets effektivitet.
Claritin forbedrer ikke effekten af ​​alkohol på centralnervesystemet. I en fælles modtagelse Claritin med ketoconazol, erythromycin eller cimetidin var en stigning i koncentrationen af ​​loratadin og dets metabolit i plasma, men denne stigning viste ikke klinisk, herunder EKG-data.

Særlige instruktioner
Børn under 3 år anbefales at tage Claritin som sirup.
Ingen negativ effekt af Claritin på evnen til at køre bil eller at udføre andre aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed, blev afsløret.

Frigivelsesformular
Tabletter på 10 mg: på 7, 10 eller 15 tabletter i blisterne lavet af polyvinylchlorid og aluminiumsfolie. På 1, 2 eller 3 blister sammen med ansøgningsinstruktionen i papkasse.
Sirup 1 mg / ml: 60 eller 120 ml i mørke glasflasker, forseglet med aluminiumskruehætter, der har en beskyttelsesring mod utilsigtet åbning og en polyethylenpakning; på 1 flaske komplet med en plastsked batcher og ansøgning instruktion i en pap pakke.

Opbevaringsforhold
Ved en temperatur ikke højere end 25 ° С.
I rækkevidde af børn.

Holdbarhed
Piller - 4 år.
Sirup - 3 år.
Må ikke anvendes efter udløbsdatoen.

Salgsvilkår for apotek
Uden recept.

Navn og adresse på fabrikanten
Schering-Plough Labo NV, Indushtriepark 30, B-2220, Heist-op-den-Berg, Belgien.

Forbrugerklager sendt til:
Shering-Plough LLC
119049, Moskva, st. Shabolovka, d. 10, s. 2

Hvordan virker Claritin for allergi og hvad der er vigtigt at vide om stoffet

Belgisk medicin Claritin - et effektivt lægemiddel, der fjerner symptomerne på et allergisk reaktion i kroppen hurtigst muligt.

Aktivt stof virker selektivt og stopper H-1-histaminreceptorer. Det påvirker ikke de nærliggende organer, nervesystemet.

funktion

Claritin fås i tabletter og i form af en sød sirup, som er beregnet til børn. Tabletter af hvid farve, ovalformet er opdelt på den ene side af risiko i 2 halvdele. På den ene side er firmaets varemærke blevet erstattet (kolbe + skål + nummer 10). Blisterpakning indeholder 7-10 tabletter, som er lukket i en karton med 1-3 pigge. Også i hver pakke er der en instruktion om, hvordan man anvender en antihistamin korrekt.

Sirup er en tykk homogen masse, gennemsigtig og næsten farveløs. I en flaske mørkt glas er 60 eller 120 ml pakket. En plast måleske eller sprøjte med påførte målinger er vedlagt i æsken. Indsætningsinstruktionen, hvordan du bruger værktøjet, er påkrævet.

En tablet indeholder 10 mg af den aktive ingrediens og 1 ml sirup - 1 mg.

Yderligere komponenter af tabletter:

  • magnesiumstearat;
  • lactosemonohydrat;
  • majsstivelse.

Ved valg af medicin til allergi anbefales det at tage hensyn til kroppens reaktion på yderligere stoffer.

Aktiv handling

Behandlingskomponenten i begge former er loratadin. Stoffet reducerer kapillærpermeabilitet, blokerer histamin, modvirker manifestationen af ​​en allergisk reaktion. Samtidig virker et nyt generationsværktøj selektivt kun på stoffer, der fremkalder allergi. Resten af ​​organerne, herunder nervesystemet, har stoffet ingen virkning. Derfor forekommer bivirkninger hos kun 2% af patienterne.

Virker effektivt som en forebyggelse af allergi.

Yderligere ingredienser i sirupet (citronsyre, specialrensning, saccharose, ferskenfragment) tjener til at forbedre smagen af ​​lægemidlet.

Virkningsmekanismen i kroppen

Claritin tage, uanset måltidet. 1 tablet giver antihistamin effekt i løbet af dagen. Efter 30 minutter kommer værktøjet ind i blodbanen, absorberet gennem maven af ​​maven. Den største mængde stof i patientens plasma noteres 2 timer efter at have taget dosis af lægemidlet.

Hvis indtaget er koblet sammen med mad, sænkes reaktionshastigheden med 1 time.

Claritin udskilles af nyrerne (27% på den første dag), ved leveren. Kroniske urogenitale sygdomme påvirker ikke tilbagetrækningsperioden. Alkoholisk leverskade forsinker evakueringen af ​​Claritin fra kroppen.

Halveringstiden for lægemidlet er 24-48 timer. Derivater fjernes fra kroppen op til 4 dage.

Hvad er symptomerne på behandlingen?

Claritin er designet til at modstå allergiske manifestationer. Det bruges derfor til følgende symptomer:

  • rødme i øjenlågene, der er forbundet med hævelse, tåre, alvorlig kløe, konjunktivitis;
  • sæsonbestemt manifestation af allergisk rhinitis
  • kløende hududslæt;
  • symptomer på eksem, psoriasis, dermatitis;
  • allergisk reaktion af kroppen til bestemte fødevarer;
  • Quinckes ødem, utilstrækkeligt svar på insektbid;
  • inflammatoriske manifestationer på slimhinderne i åndedrætssystemet.

Kontraindikationer og bivirkninger

Det anbefales ikke at blive behandlet med Claritin i følgende tilfælde:

  • under graviditeten, da virkningen af ​​lægemidlet på fosteret er ukendt;
  • børn op til 2 år med sirupbehandling bør tabletter ikke gives til børn op til tre år;
  • arvelig laktoseintolerans;
  • overfølsomhed overfor lægemidlet.

Bivirkninger hos børn og voksne forekommer i 2% af tilfældene.

Tegn på stoffets inkompatibilitet hos børn:

  • øget nervøs irritabilitet
  • hæmning af handlinger og gerninger
  • hovedpine, hurtig udmattelse, usædvanlig døsighed.

Voksne patienters reaktion på bivirkninger:

  • smertefuld hovedpine, migræne
  • Udseendet af for tidlig døsighed eller tværtimod for meget spænding, irritabilitet;
  • en skarp forøgelse af appetitten, zhor.

I sjældne tilfælde forårsager lægemidlet en sammenbrud af kroppens funktionalitet:

  • fremkomsten af ​​dermatitis af forskellig art;
  • svimmelhed, træthed, smertefuld tendens til at sove
  • øget hjerterytme
  • hårtab;
  • på fordøjelsessystemet: tegn på gastritis, tørre slimhinder, smerter i leveren.

Hvordan man ansøger om voksne og børn

Claritin tabletter er ordineret til voksne patienter og børn over 12 år. Det anbefales at drikke 1 tablet på samme tid på dagen. Hvis nyrerne og leveren er påvirket af kroniske sygdomme, bør pause tiden øges til 48 timer. Unge børn (2-12 år gammel) drikker halvt en tablet om dagen eller 1 siruprør. For spædbørn (2-3 år) er sirup ordineret til behandling, så barnet ikke choker på p-pillen.

Hvis behandlingen udføres med sirup, drikker voksne allergikere og unge over 12 år Claritin 2 foranstaltninger ad gangen. Et barn, der ikke har nået en vægt på 30 kg, anbefales at reducere dosis med halvdelen.

Børn under tre år rådes til at blive behandlet med sirup. I dette tilfælde, hvis barnets alder er mindre end 2 år, tages der hensyn til de forventede skader og fordele ved behandlingen.

Forbedring registreres en halv time efter at have taget stoffet i enhver form:

  • nedrivning
  • hævelse af øjenlågene, slimhinder
  • patienten holder op med nysen, hoste forsvinder;
  • kløe af væv stopper.

Den positive effekt varer i 24-28 timer. Organismen bliver ikke vanedannende, så behandling af kroniske læsioner kan udføres i lang tid. I den akutte periode varer optagelsen 5-10 dage. Varigheden af ​​behandlingen afhænger af patientens helbred.

For at forhindre indtaget anbefales det at starte en måned før den farlige periode (blomstring af planter, år med pollen).

Hvad skal man gøre ved overdosering

Hos voksne forekommer symptomer på overdosering med en firefoldig stigning i normen. Børn har brug for 2 gange doseringen.

Egenskaber ved behandling under graviditet og amning

Særlige undersøgelser af hvordan Claritin påvirker en gravid kvinde og fosteret er ikke blevet udført. Det bemærkes, at det aktive stof tendens til at ophobes i modermælk og blod. Derfor bør det ikke være at tage medicin uden ekstrem nødvendighed.

Når man ordinerer behandling for ammende mødre, anbefales det at skifte til kunstig fodring af barnet.

Interaktion med andre stoffer og alkohol

Det er nødvendigt at konsultere din læge, hvis du skal tage en antihistamin med andre lægemidler. Nogle lægemidler øger koncentrationen af ​​loratadin i blodet (ketoconazol, erythromycin). Som følge heraf modtager en person en overdosis fra en standard mængde lægemiddelstof.

Effekten af ​​hypnotiske, beroligende midler er forbedret.

Særlige instruktioner til behandling

I enkelte tilfælde bør medicin undgås nøjagtigt arbejde, kørsel.

Udtalelser fra patienter om denne medicinering.

Testimonials af mennesker, der har taget Allergi Claritin:

Vi fejrede fødselsdagen for en ven i en georgisk restaurant. De serverede kebab stærkt peber. Jeg begyndte næsten straks at vande mine øjne, en stærk hoste dukkede op, næset næse. Nå, det ved siden af ​​et par sidder. Kvinden så min lidelse og gav Claritin pille og rådgav at lægge det under tungen. Så det ser ud til at arbejde hurtigere. Det viste sig, at hendes mand er allergisk. Så det er kun med denne medicin, at pollen er gemt i løbet af sommeren om sommeren. Det hjalp mig om cirka 15 minutter. Nu vil jeg også bære piller med mig lige i tilfælde. Benefit dispensed over-the-counter medicin. Og underligt er der ingen lange beskrivelser i manualen. Det lader til, at kun 2% af patienterne viser intolerance over for lægemidlet. Vi antager, at jeg ikke er blandt dem.

Marina, 23 år gammel

I vores familie blandt voksne forstyrrer allergi ingen. Og børn er tilbøjelige til allergiske manifestationer. Gud forbyder i sommeren jordbær jordbær at spise, og om vinteren - et lille stykke mandarin eller appelsin. Begynd straks at ansigt og hænder dækket af kløende pletter. Endnu ikke blevet behandlet - alt er ubrugeligt. Og så kom en frygtelig host sammen. Det syntes at insiderne viste sig. På vores sidste besøg hos en allergiker rådede lægen mig til at prøve Klaritinsirup. Min datter forkølet først, og så kunne hun endda lide smagen af ​​medicinen. Ja, og måleske er meget praktisk at bruge. Og kun en gang om dagen er det nødvendigt at tage en sirup. Allergien forsvandt den anden dag, huden blev helt ryddet. I dag husker vi ikke længere skaden, vi bærer en flaske med os. Jeg kan ikke tro, at vi for kun 2 måneder siden var bange for at udvikle bronchial astma.

Lena, 20 år gammel

Meninger om medicinlæger

Anmeldelser af specialister om dette værktøj:

Jeg arbejder i et børnehospital i 15 år. Mine patienter lider af forskellige former for allergi. Det sker, at der er to hoveder fra en gryde, og i flere år har de forgæves kæmpet med sygdommen. Jeg anbefaler at bruge Claritin. Der er en grænse - fra 2 år, men i nødstilfælde kan du tage før.

Selvfølgelig er stoffet i sig selv ikke helbredt for allergi, men det fjerner de smertefulde symptomer uden fejl. Dette er især vigtigt, når en reaktion på insektbid forekommer, er der risiko for at få Quincke ødem. Ja, og fødevareallergierne faldt næsten øjeblikkeligt. Jeg råder forældre til ikke at glemme, at sirup også er en medicin.

I tilfælde af overdosering, skyl maven, drik en sorbent (i det mindste aktiveret trækul). Derfor, ikke blive båret væk. Dosis for et barn, der vejer op til 30 kg, er kun 1 scoop per dag, uanset hvor velsmagende lægemidlet er. Den utvivlsomme fordel ved Claritin - næsten ingen bivirkninger. Jeg mener, at det er nødvendigt at bære en flaske med dig som en nødhjælp i uforudsete tilfælde.

Vitaly Petrovich, børnelæge

Fordele og ulemper

Claritin er førende blandt lægemidler med lignende indvirkning:

  • praktisk taget ingen bivirkninger
  • et udvidet udvalg af patienter, herunder børn, ældre, med forskellige comorbiditeter;
  • udgifterne til lægemidlet er tilgængelige for patienter med en gennemsnitlig indkomst;
  • dispensering medicin kræver ikke en recept.

Men vi bør ikke glemme, at stoffet ikke helbreder patologien, men kun fjerner de forstyrrende symptomer. For at slippe af med sygdommen skal du:

  • blive diagnosticeret
  • find ud af hvilket allergen der forårsager et utilstrækkeligt respons fra kroppen;
  • følg en kost;
  • følg lægenes anbefalinger.

Medicinsk pris

Kostprisen for lægemidlet varierer afhængigt af antallet af tabletter i pakken, sirupens volumen i flasken:

  • en blister med 7 tabletter koster omkring 180 rubler;
  • pakning 10 faneblad. - omkring 230 rubler
  • 30 tabletter - 570-600 rubler;
  • 60 ml sirup - 250-270 rubler.
  • 120 ml - 550-590 rubler.

Samtidig er omkostningerne i internetapoteket mindre på grund af ofte organiserede handlinger.

Betingelser for opbevaring

Claritin dispenseres af apoteker uden recept, men det er tilrådeligt for patienten at se en læge og ikke selvmedicinere.

Lægemidlet i tabletter bevarer sin kvalitet i 4 år, den garanterede sikre brug af sirup er 3 år.

Det anbefales at opbevare medicinen på et mørkt sted, idet temperaturreguleringen på 2-30 ° C overholdes.

Hold stoffet fra børn.

analoger

Der er mange lægemidler af lignende klarhedsvirkning. I dette tilfælde er midler opdelt i strukturelle (samme aktive stof i basen) og lægemidler med samme terapeutiske virkning, men en anden sammensætning. Forskellen i omkostninger, eksponeringshastighed for allergikilden, tilstedeværelsen af ​​bivirkninger, kontraindikationer.

suprastin

Det har en systemisk effekt på kroppen, hvilket fører til hyppige bivirkninger. Det anbefales ikke at bruge stoffet til nøjagtigt arbejde, kontrol med transport eller specialudstyr.

Det aktive stof i lægemidlet er chloropyraminhydrochlorid. Modtagelse er ofte ledsaget af tør mund, lyst til at drikke. Maniferer døsighed og hæmning af reaktionen.

Omkostningerne ved 20 tabletter 130-160 rubler. Værktøjet er ikke tilgængeligt i form af sirup, men præsenteres i form af tabletter og injektioner.

Aerius

Den aktive bestanddel er desloratadin, som giver et bredere udvalg af applikationer. Særligt effektivt lægemiddel til behandling af hoste og allergisk natur af forkølelsen. Den største forskel i sammensætning er de ekstra ingredienser, der sikrer sikkerheden af ​​hovedkomponentens aktivitet.

Erius fremstilles i form af tabletter og sirup, men omkostningerne ved medicinen er meget højere:

  • omkring 550 rubler til et dusin tabletter;
  • 60 ml sirup koster ca. 670 rubler;
  • 120 ml - 850-890 rubler.

Tsetrin

Aktiviteten af ​​lægemidlet tilvejebringes af cetirizin-dihydrochlorid. Fås i form af tabletter, dråber og sirup. Dråber foreskrevet til børn fra seks måneder. Men at tage medicinen er forbundet med hyppige bivirkninger, som ikke er egnet til behandling af nogle patienter.

Kvittering af lægemidlet ind i blodet tager længere tid sammenlignet med Claritin, og halveringstiden for Tsetrin er meget hurtigere. Som følge heraf reduceres den terapeutiske virkning, og den anbefalede dosis øges.

Det endelige valg af en egnet medicin er op til allergisten og ikke råd fra amatører.

Hovedforskellen mellem Claritin er i mekanismen for selektiv handling, når lægemidlet reducerer mængden af ​​histamin på cellulært niveau. Samtidig er der ingen neutralisering af allergenet. Fjernelsen af ​​sygdommens symptomer har ikke lægemidlet nogen terapeutisk virkning på kilden til patologien.

Klaritin: brugsanvisninger, analoger og anmeldelser, priser på apoteker i Rusland

Claritin er et antiallergisk lægemiddel, histamin H1 receptor blokker. Det bruges til at lindre symptomerne på sæsonbetinget eller helårs rhinitis af allergisk oprindelse.

Aktiv ingrediens - Loratadine - tricyklisk forbindelse med en udtalt antihistamin effekt. Det har en hurtig og langvarig anti-allergisk virkning.

Loratadin og dets metabolitter trænger ikke ind i BBB. Claritin påvirker ikke centralnervesystemet, viser ikke antikolinerge og beroligende virkninger, påvirker ikke hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner. Ved gennemførelse af en klinisk undersøgelse, hvor Claritin blev anvendt i 90 dage ved en dosis, der var 4 gange højere end den terapeutiske, var der ingen klinisk signifikant forlængelse af Q-T-intervallet på EKG.

Ved længerevarende behandling er klinisk signifikante ændringer i vitale tegn mulige: fysiske undersøgelsesdata, laboratorieresultater eller EKG.

Loratadin har ingen signifikant selektivitet for histamin H2-receptorer. Næsten ingen effekt på hjerte-kar-systemet eller pacemakerfunktionen.

Efter at have taget pillen Claritin begynder den at virke inden for 30 minutter. Antihistamin effekten når maksimalt efter 8 til 12 timer fra begyndelsen af ​​virkningen og varer mere end en dag.

Indikationer for brug

Hvad hjælper Claritin piller? Ifølge instruktionerne er lægemidlet foreskrevet i følgende tilfælde:

  • behandling af sæsonbetinget og året rundt allergisk rhinitis og eliminering af symptomer forbundet med disse sygdomme: nysen, kløe i næseslimhinden, rhinorré, brændende fornemmelse og kløe i øjnene;
  • behandling af hudsygdomme af allergisk oprindelse (herunder kronisk urticaria) hos voksne og børn i alderen 3 år.

Instruktioner til brug klaritin, doseringstabletter

Piller tages oralt, uanset måltidet.

Standarddoseringen af ​​Claritin tabletter ifølge brugsanvisningen - 1 tablet 10 mg 1 gang pr. Dag. Børn under 12 år regulerer dosis afhængigt af legemsvægt.

Børn fra 2 til 12 år med en vægt på op til 30 kg - 5 mg hver (1/2 tablet eller 5 ml sirup) og med en vægt på 30 kg og derover - 10 mg hver (1 tablet Klaritin).

Børn fra 2 til 3 år manual anbefaler brug af sirup Claritin, tabletter op til 3 år er kontraindiceret.

Ved kronisk nyresvigt og hos ældre patienter er dosisjustering ikke nødvendig.

For personer med nedsat leverfunktion eller nyresvigt skal initialdosis være 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag.

Bivirkninger

Instruktionen advarer om muligheden for udvikling af følgende bivirkninger ved forskrivning af Claritin tabletter:

  • På den del af fordøjelsessystemet hos voksne: måske - tør mund, kvalme, gastritis; sjældent - leverdysfunktion.
  • Fra siden af ​​centralnervesystemet hos voksne: måske - hovedpine, træthed, døsighed; hos børn (sjældent) - hovedpine, nervøsitet, beroligende virkning.
  • Allergiske reaktioner hos voksne: hududslæt er muligt; sjældent - anafylaktiske reaktioner.
  • Dermatologiske reaktioner hos voksne: Der var sjældne rapporter om alopeci.

Kontraindikationer

Det er kontraindiceret at udpege Claritin i følgende tilfælde:

  • alder op til 2 år (for sirup);
  • alder op til 3 år (til tabletter);
  • amningstid (amning);
  • sjældne arvelige sygdomme (forstyrrelser i galactose-, laktasemangel- eller glucose-galactosemalabsorption) - på grund af tilstedeværelsen af ​​lactose, som er en del af tabletterne;
  • mangel på sucrase / isomaltase, fructoseintolerance, glucose-galactosemalabsorption - på grund af tilstedeværelsen af ​​saccharose, som er en del af sirupen;
  • overfølsomhed overfor lægemidlet.

Forholdsregler bør ordineres til patienter med alvorlig nedsat leverfunktion under graviditet.

overdosis

Overdoseringssymptomer - døsighed, takykardi, hovedpine.

Anbefalet gastrisk lavage, idet der tages adsorbenter (pulveriseret aktivt kul med vand), symptomatisk og støttende terapi.

Det aktive stof udskilles ikke ved hæmodialyse. Efter nødhjælp er det nødvendigt at fortsætte med at overvåge patientens tilstand.

Analoger Claritin, pris i apoteker

Claritin tabletter kan om nødvendigt erstattes af en analog til terapeutisk virkning - disse er antihistaminer:

Valg af analoger Det er vigtigt at forstå, at instruktionerne til brug af Claritin, pris og anmeldelser, ikke gælder for lægemidler med tilsvarende virkning. Det er vigtigt at konsultere en læge og ikke at foretage en selvstændig udskiftning af lægemidlet.

Pris på russiske apoteker: Claritin tabletter 10 mg 10 stk. - fra 217 til 255 rubler er sirupens pris 60 ml - fra 246 til 273 rubler ifølge 597 apoteker.

Opbevares ved temperaturer op til 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn. Holdbarhed: tabletter - 4 år, sirup - 3 år.

Salgsvilkårene for apotek - uden recept.

På internettet er der ganske ofte anmeldelser af Klaritinsirup og tabletter, men folkets mening om dens handling er temmelig tvetydig. Mange rapporterer, at lægemiddelbehandling har været effektiv for dem. Selvom nogle mennesker måtte søge efter et mere passende middel, da deres allergiske symptomer kun faldt lidt.

Claritin

Klaritin: brugsanvisning og anmeldelser

Latin navn: Claritin

ATX-kode: R06AX13

Aktiv ingrediens: loratadin (loratadin)

Producent: Schering-Plough Labo N. V. (Belgien)

Aktualisering af beskrivelse og foto: 07/26/2018

Priserne på apoteker: fra 198 rubler.

Claritin - antiallergisk histamin H-blokering1-receptorer.

Frigivelse form og sammensætning

Claritin Doseringsformer:

  • Tabletter: Oval i form med en homogen struktur af hvid eller næsten hvid farve, på siden med en adskillelsesrisiko bliver nummeret "10" og varemærket "Kop og kolbe" anvendt, den anden side er glat (7, 10 eller 15 stykker i blister i en papkasse 1, 2 eller 3 blister);
  • Sirup: En klar gullig farve eller en farveløs væske uden synlige partikler (60 eller 120 ml i mørke glasflasker, i en æske 1 flaske komplet med en doseringssked eller en gradueret sprøjte på 5 ml).

Aktiv ingrediens - loratadin:

  • 1 tablet - 10 mg;
  • 1 ml sirup - 1 mg.
  • Tabletter: majsstivelse, lactosemonohydrat, magnesiumstearat;
  • Sirup: glycerol, propylenglycol, kunstig smag (fersken), citronsyremonohydrat (eller vandfri citronsyre), saccharose (granuleret), natriumbenzoat, renset vand.

Farmakologiske egenskaber

Anti-allergiske, antihistamin- og antipruritiske egenskaber er karakteristiske for Claritin.

farmakodynamik

Loratadin er en tricyklisk forbindelse med en udtalt antihistamin effekt, og er en selektiv perifer N-blokering.1-histaminreceptorer. Antiallergic effekt forekommer kort efter administration og varer lang tid. Loratadin begynder at virke inden for 30 minutter efter oral administration af lægemidlet. Tophasen af ​​antihistamin-effekten noteres 8-12 timer efter påbegyndelsen af ​​lægemiddelvirkningen og varer mere end 1 dag.

Loratadin krydser ikke blodhjernebarrieren og påvirker ikke funktionen af ​​centralnervesystemet (centralnervesystemet). Under administrationen blev der ikke fundet nogen beroligende eller anticholinerg virkning af klinisk betydning, således at lægemidlet ikke fremkalder døsighed og ikke reducerer hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner, når de anvendes i terapeutiske doser. Modtagelse af Claritin forårsager ikke en forlængelse af QT-intervallet på EKG.

Langvarig behandling blev ikke ledsaget af ændringer i vitale tegn, elektrokardiografi, laboratoriedata eller fysiske undersøgelsesresultater af klinisk betydning. For loratadin, der ikke er karakteriseret ved betydelig selektivitet med hensyn til H2-histaminreceptorer. Stoffet er ikke hæmmer norepinephrin genoptagelse og har næsten ingen virkning på pacemakers funktion eller kardiovaskulære systemets tilstand.

Farmakokinetik

Loratadin godt og med høj hastighed absorberet i fordøjelseskanalen. Den maksimale plasmakoncentration bestemmes 1-1,5 timer efter indtagelse, og den maksimale koncentration af den farmakologisk aktive metabolit desloratadin bestemmes 1,5-3,7 timer. Når du tager Claritin sammen med mad, er tiden for at nå den maksimale koncentration af loratadin og dets metabolitten øget med cirka 1 time, men biotilgængeligheden af ​​lægemidlet ændres ikke. Det maksimale niveau af loratadin og desloratadin i blodet er ikke afhængig af fødeindtagelse.

Hos patienter med kronisk renal dysfunktion øges området under koncentrations-tidskurven (AUC) og den maksimale koncentration af loratadin og dets hovedmetabolit sammenlignet med patienter med normal nyrefunktion. Samtidig er halveringstiderne for loratadin og desloratadin identiske med dem hos raske patienter. Hos patienter med alkoholisk leverskade øges maksimal koncentration og AUC for loratadin og desloratadin med 2 gange sammenlignet med lignende indikatorer hos patienter med normal leverfunktion.

Loratadin har en høj grad af binding til plasmaproteiner (97-99%), mens metabolitten demonstrerer en moderat grad af binding (73-76%).

I forbindelse med metabolisme går loratadin ind i desloratadin ved anvendelse af cytochrom P450 3A4-systemet og i mindre grad cytokrom P450 2D6-systemet. Det udskilles via nyrerne (ca. 40% af den indtagne dosis) og gennem tarmene (ca. 42% af den indtagne dosis) i mere end 10 dage, hovedsagelig i form af konjugerede metabolitter. Ca. 27% af dosis loratadin udskilles i urinen inden for 24 timer efter at have taget Claritin. Mindre end 1% loratadin udskilles i urinen i uændret form inden for 24 timer efter at have taget lægemidlet.

Biotilgængeligheden af ​​loratadin og desloratadin er direkte proportional med den indtagne dosis Claritin. Deres farmakokinetiske profiler hos voksne og ældre frivillige med godt helbred var næsten ens.

Halveringstiden for loratadin er 3-20 timer (gennemsnitlig 8,4 timer). Denne indikator for desloratadin er 8,8-92 timer (i gennemsnit 28 timer). Hos ældre patienter er halveringstiden for aktiv ingrediens Claritin og dets metabolitten henholdsvis 6,7-37 timer (gennemsnitlig 18,2 timer) og 11) 39 timer (gennemsnitlig 17,5 timer). Denne indikator stiger med alkoholisk leverskade (bestemt af sygdommens sværhedsgrad) og forbliver uændret hos patienter med kronisk nyresvigt.

Hemodialyseproceduren, som udføres hos patienter med nedsat nyrefunktion, påvirker ikke farmakokinetiske parametre for loratadin og desloratadin.

Indikationer for brug

  • Eliminering af symptomer forbundet med året rundt og sæsonbetinget allergisk rhinoconjunctivitis (kløe i næseslimhinden, nysen, rhinorré, tåre, kløe og brændende følelse i øjnene);
  • Hudsygdomme af allergisk oprindelse;
  • Kronisk idiopatisk urticaria.

Kontraindikationer

  • Amning periode;
  • Overfølsomhed overfor lægemidlet.

Desuden er brug af Claritin kontraindiceret:

  • Tabletter: Laktasemangel eller malabsorption af glucose-galactose, krænkelse af tolerancen af ​​galactose; alder op til 3 år
  • Syrup: mangel på sucrase eller isomaltase, fructoseintolerance, glucose-galactose malabsorption; alder op til 2 år.

Det anbefales at ordinere lægemidlet til patienter under graviditet og i tilfælde af alvorlig leverdysfunktion.

Instruktioner til brug Claritin: Metode og dosering

Sirap og Claritin tabletter tages oralt 1 gang dagligt til enhver tid, uanset måltid.

Den anbefalede dosering har aldersgrænser og afhænger af patientens vægt:

  • Patienter ældre end 12 år: 10 mg (1 tablet eller 10 ml sirup);
  • Børn fra 2 til 12 år: med en vægt på op til 30 kg - 5 mg hver (1/2 tablet eller 5 ml sirup), med en vægt på 30 kg og derover - 10 mg hver.

Børn fra 2 til 3 år anbefales at bruge Claritin i form af sirup.

For patienter (voksne og børn) med alvorlig nedsat leverfunktion, er brugen af ​​lægemidlet ordineret hver anden dag i normale doser.

Ved kronisk nyresvigt og hos ældre patienter er dosisjustering af Claritin ikke påkrævet.

Bivirkninger

Ifølge instruktionerne kan Claritin forårsage bivirkninger:

  • På den del af nervesystemet: nervøsitet (hos børn), døsighed, hovedpine, søvnløshed; meget sjældent - træthed, svimmelhed;
  • Siden kardiovaskulærsystemet: meget sjældent - takykardi, hjertebanken;
  • På fordøjelsessystemet: øget appetit (hos voksne); meget sjældent - gastrointestinale lidelser (kvalme, gastritis), tør mund, unormal leverfunktion;
  • Til huden: meget sjældent - alopeci;
  • Allergiske reaktioner: meget sjældent - anafylaksi, udslæt.

overdosis

Mistænkt Claritin overdosis kan skyldes symptomer som hovedpine, takykardi, døsighed. I dette tilfælde skal du straks konsultere en læge. Som en behandling ordineres normalt understøttende og symptomatisk terapi. Magespray og absorption af adsorbenter er tilladt (aktiveret trækul i knust form blandes med vand).

Loratadin elimineres ikke ved hæmodialyse. Efter nødpleje skal patientens tilstand overvåges.

Særlige instruktioner

Antihistaminer kan fordreje resultaterne af hudprøver, derfor anbefales det at stoppe med at tage Claritin 48 timer før huddiagnostiske tests.

Da det hos nogle patienter kan forårsage døsighed, anbefales det, at der i løbet af behandlingsperioden tages forsigtighed ved kørsel af køretøjer og mekanismer.

Brug under graviditet og amning

Sikkerheden ved at tage loratadin under graviditeten er ikke nøjagtigt bekræftet. Derfor er anvendelsen af ​​Claritin kun mulig, hvis den sandsynlige fordel ved behandling til moderen opvejer de potentielle risici for fosteret.

Loratadin og desloratadin trænger ind i modermælken, så når amning afskrives, bør amning stoppes.

Ved nedsat nyrefunktion

For patienter med nedsat nyrefunktion bør initialdosis være 10 mg [1 tablet Claritin eller 10 ml (2 teskeps) sirup] hver anden dag.

Med unormal leverfunktion

Hos patienter med nedsat leverfunktion bør indledende dosis af lægemidlet ikke overstige 10 mg [1 tablet eller 10 ml (2 teskeps) sirup] hver anden dag.

Drug interaktioner

Når det påføres samtidigt, forbedrer virkningen af ​​Claritin ikke effekten af ​​alkohol på nervesystemet.

Når Claritin kombineres med erythromycin, ketoconazol eller cimetidin, er der en lille stigning i plasmaniveauet af loratadin, men det har ingen kliniske konsekvenser, herunder også elektrokardiografidata.

analoger

Analoger af Claritin er: Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorageksal, Lomilan, Klarotadin, Claridol, Lotharen, Clarissens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Clllergin, Clargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.

Betingelser for opbevaring

Opbevares ved temperaturer op til 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed: tabletter - 4 år, sirup - 3 år.

Salgsvilkår for apotek

Det frigives uden recept.

Bedømmelser Klaritine

På internettet er der ofte anmeldelser af Claritin både i form af tabletter og i form af sirup, men de er temmelig modstridende. Mange patienter rapporterer, at lægemiddelbehandling har vist sig at være ret effektiv. Nogle patienter måtte imidlertid afbryde behandlingsforløbet, da deres allergiske symptomer forblev så udtalte. Allergister forklarer dette ved forskellen i årsager og manifestationer af allergiske sygdomme hos forskellige mennesker. Claritin som et middel til monoterapi kan ikke altid klare sådanne forhold.

Det bemærkes, at begge tabletter og sirup på trods af Claritins store popularitet ikke er karakteriseret ved et så bredt spektrum af handling for øjeblikkeligt at eliminere alle symptomer på allergi. Nogle patienter rapporterer udviklingen af ​​bivirkninger, såsom hududslæt, hovedpine, døsighed. Når de opstår, skal du straks kontakte en specialist. Det er strengt kontraindiceret at tage Claritin alene uden at konsultere en læge, fordi selvmedicin kan fremkalde en forværring af symptomer.

Pris for claritin i apoteker

Prisen på Claritin tabletter varierer grundlæggende fra 186 til 233 rubler (for en pakke med 10 stk.) Eller fra 503 til 623 rubler (for en pakke med 30 stk.). Du kan bestille stoffet i form af en sirup til 220-268 rubler (pr. Flaske 60 ml).

Claritin ® (Claritin ®)

Aktiv ingrediens:

Indholdet

Farmakologisk gruppe

Nosologisk klassificering (ICD-10)

3D-billeder

struktur

Beskrivelse af doseringsformularen

Sirup: klar, farveløs eller gullig, uden synlige partikler.

Tabletter: Ovalformet, hvid eller næsten hvid i farve, der ikke indeholder udenlandske indeslutninger, på den ene side er der risiko for varemærket "Kop og kolbe" og nummeret "10", den anden side er glat.

Farmakologisk aktivitet

farmakodynamik

Loratadin - det aktive stof i lægemidlet Claritin ® - er en tricyklisk forbindelse med en udtalt antihistamin effekt og er en selektiv perifer blokker H1-histaminreceptorer. Det har en hurtig og langvarig anti-allergisk virkning. Begyndelse af handling - inden for 30 minutter efter indtagelse af stoffet Claritin ® indeni. Antihistamin effekten når maksimalt efter 8-12 timer fra begyndelsen af ​​virkningen og varer mere end 24 timer.

Loratadin trænger ikke ind i BBB og påvirker ikke centralnervesystemet. Det har ingen klinisk signifikant anticholinerge eller beroligende virkning, dvs. forårsager ikke døsighed og påvirker ikke hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner, når de anvendes i de anbefalede doser. Ved at tage Claritin ® forlænges QT-intervallet ikke på et EKG.

Ved langvarig behandling blev der ikke observeret nogen klinisk signifikante ændringer i vitale tegn, fysiske undersøgelsesdata, laboratorieresultater eller EKG-resultater.

Loratadin har ingen signifikant selektivitet for H2-histaminreceptorer. Det hæmmer ikke genoptagelsen af ​​norepinephrin og har ringe effekt på hjerte-kar-systemet eller pacemakerfunktionen.

Farmakokinetik

Loratadin absorberes hurtigt og godt i fordøjelseskanalen. Tmax loratadin i blodplasmaet - 1-1,5 h, og dets aktive metabolitten desloratadin - 1,5-3,7 h. Fødevareindtag øges Tmax loratadin og desloratadin i ca. 1 time, men påvirker ikke lægemidlets virkning. Cmax loratadin og desloratadin er ikke afhængige af fødeindtagelse. Hos patienter med kronisk nyresygdom Cmax og loratadins AUC og dets aktive metabolitten øges sammenlignet med disse indikatorer hos patienter med normal nyrefunktion. T1/2 loratadin og dets aktive metabolit er ikke forskellige fra dem hos raske patienter. Hos patienter med alkoholisk leverskade Cmax og loratadins AUC og dets aktive metabolitten øges med 2 gange sammenlignet med disse indikatorer hos patienter med normal leverfunktion.

Loratadin har en høj grad (97-99%), og dets aktive metabolitten har en moderat grad (73-76%) binding til plasmaproteiner.

Loratadin metaboliseres til desloratadin via cytokrom P450 3A4-systemet og i mindre grad cytokrom P450 2D6-systemet. Udskåret gennem nyrerne (ca. 40% af den indtagne dosis) og gennem tarmene (ca. 42% af den indtagne dosis) i mere end 10 dage, hovedsagelig i form af konjugerede metabolitter. Ca. 27% af den indtagne dosis elimineres gennem nyrerne inden for 24 timer efter at have taget lægemidlet. Mindre end 1% af det aktive stof udskilles gennem nyrerne i uændret form inden for 24 timer efter at have taget lægemidlet.

Biotilgængeligheden af ​​loratadin og dens aktive metabolit er dosisafhængig. De farmakokinetiske profiler af loratadin og dets aktive metabolit hos voksne og ældre friske frivillige var sammenlignelige.

T1/2 loratadin spænder fra 3 til 20 timer (gennemsnitlig 8,4 timer) og desloratadin fra 8,8 til 92 timer (gennemsnitlig 28 timer); hos ældre patienter fra 6,7 ​​til 37 timer (gennemsnitlig 18,2 timer) og fra 11 til 39 timer (gennemsnitlig 17,5 timer). T1/2 forøges med alkoholisk leverskade (afhængigt af sygdommens sværhedsgrad) og ændres ikke i nærværelse af CRF.

Hæmodialyse hos patienter med kronisk nyresvigt har ingen virkning på farmakokinetikken af ​​loratadin og dets aktive metabolit.

Indikationer af lægemiddel Claritin ®

sæsonbestemt (pollinose) og året rundt allergisk rhinitis og allergisk konjunktivitis - symptomatisk behandling af nysen, kløe i næseslimhinden, rhinorré, brænding og kløe i øjnene, rivning;

kronisk idiopatisk urticaria;

hudsygdomme af allergisk oprindelse.

Kontraindikationer

intolerance eller overfølsomhed over for loratadin eller enhver anden bestanddel af lægemidlet;

sjældne arvelige sygdomme (krænkelse af galactosens tolerance, Lapps laktasemangel eller glucose-galactosemalabsorption) - på grund af tilstedeværelsen af ​​lactose, som er en del af tabletterne; mangel på sucrase / isomaltase, fructoseintolerance, glucose-galactosemalabsorption - på grund af tilstedeværelsen af ​​saccharose, som er en del af sirupen;

amning periode

alder op til 2 år (til sirup), 3 år (til tabletter).

Med omhu: alvorlig abnorm leverfunktion graviditet (se "Ansøgning under graviditet og amning").

Brug under graviditet og amning

Sikkerheden af ​​loratadin under graviditet er ikke blevet fastslået. Brug af stoffet Claritin ® er kun muligt, hvis den påtænkte fordel for moderen opvejer den potentielle risiko for fosteret.

Loratadin og dets aktive metabolit udskilles i modermælk, og derfor bør man ved afskrivning af et lægemiddel under amning afveje spørgsmålet om ophør.

Bivirkninger

Hovedpine (2,7%), nervøsitet (2,3%), træthed (1%) blev observeret hyppigere i kliniske undersøgelser, der involverede børn fra 2 til 12 år, der tog stoffet Claritin ® oftere end i placebogruppen.

I kliniske forsøg, der involverede voksne, forekom bivirkninger, som blev observeret oftere end ved anvendelse af placebo ("dummy") hos 2% af patienterne, der tog stoffet Claritin ®. Hos voksne blev hovedpine (0,6%), søvnighed (1,2%), øget appetit (0,5%) og søvnløshed (0,1%) ved brug af lægemidlet Claritin ® hyppigere end i placebogruppen.. Derudover var der meget sjældne rapporter i post-marketingperioden (®.

Lægemidlet Claritin ® forbedrer ikke effekten af ​​alkohol på centralnervesystemet.

Da loratadin blev administreret samtidig med ketoconazol, erythromycin eller cimetidin, var der en stigning i plasma loratadinkoncentrationen, men denne stigning var ikke klinisk signifikant, inkl. ifølge EKG.

Dosering og indgift

Inde, uanset måltidstider.

Voksne, herunder Ældre og teenagere fra 12 år: Brugen af ​​Claritin ® i en dosis på 10 mg (1 tab eller 2 tsk. (10 ml) sirup) anbefales 1 gang om dagen. Ved anvendelse af lægemidlet hos ældre patienter og hos patienter med tilstedeværelse af ESRD, er dosisjustering ikke nødvendig.

Børn fra 2 (til sirup) og 3 (til tabletter) op til 12 år: Dosis af Claritin ® anbefales at blive ordineret afhængigt af kropsvægt. Med en legemsvægt på 30 kg eller derunder, 5 mg (1 tsk. (5 ml) sirup) 1 gang pr. Dag; mere end 30 kg - 10 mg (2 teskefulde (10 ml) sirup eller 1 fane) 1 gang om dagen.

Voksne og børn med en legemsvægt på mere end 30 kg med svær leverdysfunktion, bør initialdosis være 10 mg (2 teskefulde sirup eller 1 fad). Hver anden dag med en legemsvægt på 30 kg eller derunder - 5 mg (1 del (5 ml) sirup) hver anden dag.

overdosis

Symptomer: døsighed, takykardi, hovedpine. I tilfælde af overdosis skal man straks konsultere en læge.

Behandling: symptomatisk og støttende terapi. Mulig maveskylling, modtagelse af adsorbenter (knust aktiveret kulstof med vand). Loratadin udskilles ikke ved hæmodialyse. Efter nødhjælp er det nødvendigt at fortsætte med at overvåge patientens tilstand.

Særlige instruktioner

Børn fra 2 til 3 år anbefales at tage Claritin ® medicin i form af sirup.

Administrationen af ​​Claritin ® bør seponeres 48 timer før hudtest, da antihistaminlægemidler kan fordreje resultaterne af en diagnostisk undersøgelse.

Indflydelse på evnen til at køre køretøjer og arbejde med mekanismer. Ingen negativ effekt af lægemidlet Claritin ® på evnen til at køre bil eller udføre andre aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed, blev påvist. Men i meget sjældne tilfælde oplever nogle patienter døsighed, mens de tager stoffet Claritin ®, hvilket kan påvirke deres evne til at køre og arbejde med mekanismer.

Frigivelsesformular

Sirup, 1 mg / ml. Flaskerne af mørkt glas, forseglet med aluminiumskruehætter, der har en ring af den første åbning og PE tætningspakning eller polypropylen skruehætter, der har en ring af den første åbning, beskyttelse mod åbning af flasken med børn og PE tætningspakning, 60 eller 120 ml. 1 fl. komplet med en plastisk doseringsskje eller en gradueret 5 ml sprøjte i en æske.

Tabletter, 10 mg. I blister fremstillet af PVC og aluminiumsfolie, 7, 10 eller 15 stk. 1, 2 eller 3 bl. i en æske.

producent

Schering-Plough Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgien.

Registreringsindehaver: Schering-Plau Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgien.

Krav fra forbrugere skal sendes til følgende adresse: 107113, Moskva, 3. Rybinskaya st., 18, s. 2.

Tlf.: (495) 231-12-00; fax: (495) 231-12-02.

Salgsvilkår for apotek

Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Claritin ®

Opbevares utilgængeligt for børn.

Udløbsdato for lægemidlet Claritin ®

10 mg tabletter - 4 år.

sirup 1 mg / ml - 3 år.

sirup 1 mg / ml - 3 år.

Må ikke anvendes efter udløbsdatoen, der er trykt på pakningen.