"Vicks Active SimptoMax" - et effektivt middel til forkølelse

"Vicks Active SymptoMax" ("Vicks Active SymptoMax") er et komplekst stof, der i vid udstrækning anvendes til behandling af akut respiratoriske infektioner.

Indikationer for brug

"Vicks Active SimptoMax" er tilgængelig i følgende former:

Instruktionerne for brug af lægemidlet angav, at det er et mucolytisk middel, har derfor evnen til at tynde sputumet.

Lægemidlet har sekretolytiske og sekretomotoriske virkninger. Når du tager stoffet inde, absorberes det godt af kroppen.

I hvilke tilfælde anvendes "Uger" Active SimptoMax "?

  • bronchiolitis;
  • akut eller kronisk bronkitis;
  • bronchial astma
  • tracheitis på grund af viral eller bakteriel infektion;
  • betændelse i lungerne;
  • sinusitis;
  • otitis purulent;
  • cystisk fibrose
  • sinusitis;
  • katarral otitis

Anvend "Vicks Active Symptomax" kan bruges til at eliminere sådanne symptomer på selve sygdommen:

  • hoste;
  • rhinitis;
  • Svær sputumafladning;
  • Svær hovedpine
  • Smerter i halsen;
  • Høj kropstemperatur;
  • Muskelsmerter, generel svaghed.

Medicin Vicks Active SymptoMax bruges også til akutte, alvorlige kolde, lindrende symptomer.

Sammensætning "Vicks Active SimptoMax"

Det omfatter en række potentstoffer, der er kendt for deres effektivitet ved behandling.

  • Paracetamol. Komponenten er et ikke-narkotisk analgetikum, som hjælper med at lindre feber, lindre smerter, eliminere inflammation og hævelse og andre kolde symptomer. Paracetamol er en del af næsten alle stoffer, der bruges mod forkølelse og andre luftvejssygdomme, da det effektivt bekæmper deres symptomer.
  • Gvayfezin. Denne komponent, som er en del af Vicks Active SymptoMax, er mucolytisk, da det primært påvirker sputum, der udledes fra åndedrætsorganerne under forkølelse. Guaifezin eliminerer stærke hosteangreb, letter processen med slimdannelse af slim fra øvre luftveje, lindrer betændelse og irritation.
  • Phenylphrinhydrochlorid. Takket være denne komponent påvirker Vicks Active SymptoMax primært næseslimhinden, lindrer hævelse og betændelse. På grund af dette "Vicks Active SimptoMax" kæmper hurtigt og effektivt mod forkølelsen, hvilket letter patientens vejrtrækning.

Lægemidlet indeholder sådanne yderligere komponenter:

  • caharoza;
  • ascorbinsyre;
  • aspartam;
  • natriumcitrat;
  • acesulfam kalium;
  • citron smag.

Alle disse komponenter i Vicks Active SimptoMax giver yderligere terapeutiske effekter og forbedrer virkningen af ​​de vigtigste aktive ingredienser.

Terapeutiske virkninger, lindring af patientens tilstand ved indtagelse af Vicks Active SymptoMax fremkommer i ca. en kvart time efter brud tabletter eller andre former for lægemidlet påføres.

Instruktionerne for brugen af ​​stoffet viste, at virkningen af ​​virkningerne af "Vicks Active SimptoMax" varer ca. 6 timer eller længere.

Hvis lægemidlet anvendes i form af brusende tabletter, skal du huske at deres sammensætning er noget anderledes. Hovedstoffet "Vicks Active ExpectoMed" tabletter - acetylcystein.

Brusetabletter indeholder yderligere stoffer:

  • Natriumbicarbonat;
  • Citronsyre;
  • aspartam;
  • povidon;
  • Citron aroma;
  • Fin adipinsyre.

Som i tilfældet med pulver forbedrer hjælpekomponenterne "Vicks Active" i tabletter virkningen af ​​hovedkomponenten.

Instruktioner til brug

Afhængigt af medicinens form anvendes den forskelligt. En vigtig rolle spilles af patientens alder.

Brugsanvisningen til "Vicks Active" siger, at børn skal bruge medicinen på denne måde:

  • I form af en spray anvendes lægemidlet maksimalt tre gange om dagen ved at injicere det i næsen (med et tryk). Længere end en uge kan "Vicks Active" spray ikke bruges til børn. Den eneste undtagelse kan være anbefalinger fra en læge. Børn skal bruges på denne måde på en sådan måde, at de er 6-10 år gamle;
  • Det er også muligt at anvende Vicks Active brusetabletter til behandling af børn. Børn 2-6 år giver ½ tablet (dosis 100 mg) maksimalt tre gange om dagen. For børn i alderen 6-14 år foreslår instruktionen at tage "Vicks Active" til en forkølelse i mængden af ​​1 tablet to gange dagligt (dosering - 200 mg).

Kun i disse 2 former for lægemidlet kan anvendes til behandling af børn.

Hvad angår voksne og børn over 14 år, skal du tage Vicks Active på denne måde:

  • Effervescent tabletter anvendes fire gange om dagen i mængden af ​​1 stk.
  • Når du tager "Viks Active SymptoMax" vejledning anbefaler du at bruge ikke mere end 4 doser / dag. Deres indhold skal opløses i et glas varmt vand og drikke i en gulp.

Det anbefales ikke at bruge Vicks Active i mere end en uge. Dette gælder både børn og voksne.

Indtagelse af piller indebærer forbrug af store mængder renset vand.

Kontraindikationer

Lægemidlet kan ikke bruges i nogle tilfælde, hvilket siger instruktion:

  • Tilstedeværelsen af ​​duodenale sår, mave;
  • Graviditet, amning. Lægemidlet absorberes godt i blodet gennem mælken og kan gennemtrænge placenta. På grund af dette kan du, når du bruger Vicks Active, skade et barn;
  • Phenylketonuri. I denne sygdom kan stoffet ikke anvendes, fordi det indeholder aspartam;
  • Brug af Vicks Active anbefales ikke til børn, hvis alder er under 2 år. Hvis lægemidlet er ordineret, bør kun lægen gøre dette samt bestemme doseringen;
  • Allergi til stoffets komponenter - En af kontraindikationerne af "Vicks Active";
  • Alvorlige sygdomme i nyrerne, binyrerne, leveren, fordøjelseskanalen
  • Tendensen af ​​patientens krop til at bløde, især pulmonal, arteriel hypotension.

Alkoholinteraktion

Brugsanvisningen tyder tydeligt på, at "Vicks Active" i en hvilken som helst form ikke kan anvendes i kombination med alkohol, uanset hvilken form medicinen anvendes i.

På trods af at det ikke er et antibiotikum, er der et strengt forbud mod en sådan "duet". Dette skyldes det faktum, at komponenterne i "Vicks Active" kan "lede" sig uforudsigeligt i en sådan situation, hvilket forårsager bivirkninger i form af kvalme, opkastning, hovedpine, anæmi, hypertension, hjerterytmeforstyrrelser, svimmelhed osv.

"Vicks Active SimptoMax" - anmeldelser

Som regel, når du bruger Vicks Active, forekommer forbedringen af ​​patientens tilstand meget hurtigt. Symptomatisk behandling udføres inden for 20 minutter efter at have taget medicinen. Tal om genopretning og vellykket kamp med selve sygdommen kan kun være 4-5 dage efter starten af ​​medicin.

I nogle tilfælde er der behov for at kombinere dette lægemiddel med andre lægemidler for at forbedre effektiviteten af ​​kampen mod sygdommen.

Prøv ikke at ordinere medicin til dig selv, og især for børn. Det er bedre at konsultere en læge, der vil give de nødvendige anbefalinger til hans ansøgning.

"Vicks Active": instruktion (pulver). "Vicks Active" (brusende tabletter): brugsanvisning

Respiratoriske patologier optages oftest i efteråret-foråret. For at lindre symptomerne på sygdommen tilbyder lægemiddelvirksomheder en masse stoffer. I dag er mange patienter interesseret i spørgsmålet om, hvad der udgør "Vicks Active"? Instruktioner til brug, indikationer og kontraindikationer til brug er beskrevet nedenfor.

På det farmaceutiske marked i vores land sælges det præsenterede lægemiddel i form af en spray, salve, balsam, tabletter eller pulver. "Viks Active" instruktioner til brug karakteriserer som et effektivt mucolytisk (udtyndingsmiddel). Lægemidlet viser sekretomotorni og sekretolytisk virkning. Oral administration giver en høj grad af absorption af lægemidlet.

Den kemiske sammensætning af det medicinske pulver

Sammensætningen af ​​lægemidlet indbefatter de følgende ingredienser:

  • paracetamol (hovedaktiv ingrediens);
  • phenylephrin hydrochlorid;
  • saccharose;
  • guaifenesin;
  • natriumcitrat;
  • citratsyre;
  • kalium-acesulfam;
  • menthol smag;
  • ascorbinsyre;
  • natriumcyclamat;
  • aspartam;
  • citron smag.

"Vicks Active" bruges ofte til behandling af akut respiratoriske sygdomme. Dette værktøj er inkluderet i gruppen af ​​mucolytics.

tid

Er du tildelt Vicks Active? Instruktionen anbefaler at bruge dette lægemiddel under forkølelse (influenza, bihulebetændelse, rhinitis, bronkitis, bronchopneumoni osv.) Af viral og bakteriel ætiologi. Lægemidlet er også ofte ordineret til følgende symptomer:

  • løbende næse
  • kulderystelser;
  • nasal congestion;
  • hypertermi;
  • ondt i halsen
  • migræne;
  • hoste osv.

Hvad kan erstatte lægemidlet?

Vi gennemgik de vigtigste egenskaber ved stoffet "Viks Active". Analoger af lægemidlet anvendes ofte i terapeutisk praksis. Før du udskifter lægemidlet, der er ordineret af en læge, skal du kontakte en specialist (apoteket, terapeut). Nedenfor er de mest populære analoger af stoffet "Vicks Active":

Farmakologiske egenskaber

Hvis du beslutter dig for at bruge Vicks Active, indikerer instruktionen, at dette middel har en kombineret virkning på den menneskelige krop.

Paracetamol er et effektivt analgetisk og antipyretisk middel til anilidgruppen. Virkningsmekanismen er forbundet med blokering af aktiviteten af ​​enzymer (cyclooxygenaser I og II) og syntesen af ​​prostaglandiner. Det bioaktive stof øger smertegrænsen for excitabilitet hos hypothalamuscentrene med samme navn. Samtidig falder excitabiliteten af ​​termoreguleringscentret. Anti-inflammatorisk virkning af lægemidlet udtrykkes let, da paracetamol ødelægges af cellulære enzymer - peroxidaser.

Phenylylephinhydrochlorid er et effektivt middel til at eliminere puffiness og hyperæmi i næseslimhinden. Lægemidlet fjerner tegn på rhinoré, samtidig med at næsen trækkes op.

Gvayfenezin - mucolytisk middel, som reducerer sputumets viskositet, bidrager til dets sekretion fra luftvejene, reducerer antallet af hostepisoder og aktiverer ekspektorationsprocessen. Den maksimale koncentration af bioaktive forbindelser i blodet ses inden for en halv time efter at have taget medicinen.

Kontraindikationer

Læger anbefaler ikke at tage "Vicks Active" (instruktioner advarer om det) i nærværelse af følgende patologier:

  • lever dysfunktion;
  • glucose-galactose malabsorption;
  • vinkel-lukning glaukom;
  • arteriel hypertension;
  • hyperthyroidisme;
  • graviditet;
  • atrofisk rhinitis;
  • phenylketonuri;
  • diabetes;
  • laktationsperiode
  • prostatisk hyperplasi;
  • enzymmangel - isomalt, invertase, sucrase;
  • fructoseintolerance;
  • alvorlig nedsat nyrefunktion
  • overfølsomhed over for lægemidlets indholdsstoffer.

Ud over det ovenstående er det værd at bemærke, at "Vicks Active" ikke bør tages sammen med andre anti-hoste (indeholdende paracetamol) lægemidler. I behandlingsperioden skal man afholde sig fra at drikke alkohol. Med ekstrem forsigtighed foreskrives stoffet i nærværelse af bronchial astma, blodsygdomme, medfødt hyperoxaluri, samt hyperbilirubinæmi.

Bivirkninger

Viks Active-værktøjet, hvis brugsanvisning er skrevet i tilstrækkelig detaljer, kan udløse udviklingen af ​​en række bivirkninger:

  • methæmoglobinæmi;
  • svimmelhed;
  • kvalme;
  • opkastning;
  • sulfgemoglobinemiyu;
  • bronkospasme;
  • søvnløshed;
  • allergi, hududslæt;
  • nervøsitet;
  • neytropiyu;
  • agranulocytose;
  • anoreksi;
  • leukopeni;
  • angioødem;
  • gepatonekroz;
  • hypertension;
  • angst;
  • anafylaktisk shock;
  • rysten;
  • aplastisk anæmi;
  • erythema multiforme;
  • øget excitabilitet
  • trombocytopeni;
  • angioødem;
  • hæmolytisk anæmi;
  • indkvartering paresis;
  • takykardi;
  • mydriasis.

"Viks Active Sineks": brugsanvisning

Lægemidlet er beregnet til intranasal brug. "Vicks Active Sineks" instruktion karakteriserer som en vasokonstriktor. Umiddelbart efter brugen af ​​lægemidlet reduceres hævelsen af ​​næseslimhinden, hvilket igen forbedrer nasal vejrtrækning. Midler må bruges af patienter fra en alder af ti. Lægemidlet er ordineret i to injektioner i hvert næsebor, men ikke mere end 3 gange om dagen. Ved brug af næsespray kan vippe hovedet.

"Vicks Active": instruktion (pulver)

Lægemiddelpulver er ordineret for at eliminere symptomerne på ARVI. Hvad siger "Vicks Active" instruktionen? Pulver skal opløses i varmt vand. Afhængigt af patientens tilstand foreskrives administrationen af ​​det farmaceutiske middel med intervaller på seks timer. Glem dog ikke, at mere end 4 pose pr. Dag ikke må forbruges. Læger anbefaler ikke sådan behandling i mere end 3-5 dage. I mangel af den ønskede effekt bør du søge råd fra specialister.

"Vicks Active" (tabletter): dosering, pris og anvendelsesmåde

Hvad er doseringsregimet af "Vicks Active"? Instruktionen (medicinens pris er forresten direkte afhængig af lægemidlets form). Det anbefales, at du vælger doseringen specifikt for en bestemt patient, der fokuserer på hans helbred og tilstedeværelsen af ​​visse sygdomme. Kostprisen for lægemidlet ligger i prisklassen fra 150 til 350 rubler.

I hvert enkelt tilfælde vil kun en erfaren læge være i stand til at vælge et effektivt behandlingsregime og ordinere den passende dosis Viks Active (brusende tabletter). Instruktioner for brug angiver den mindste dosis, som i nogle patologier kan være ineffektiv. Hver sygdom kræver sit eget anvendelsesområde. For unge (14 år) er lægemidlet "Vicks Active" ofte ordineret. Effektiv piller instruktion anbefaler at tage 200 mg 2-3 gange om dagen. For spædbørn seks år gammel er den maksimale daglige dosis af lægemidlet 100 mg. Dens justering kan være påkrævet for patienter med dysfunktion i leveren, nyrerne og binyrerne.

Effektive tabletter "Vicks Active" instruktion anbefaler at bruge med patologier i åndedrætsorganerne, såvel som tilstande kompliceret ved dannelsen af ​​viskøs purulent slim. Lægemidlet er effektivt i bihulebetændelse, otitis, bihulebetændelse, tracheitis, astma, lungebetændelse, bronkitis og cystisk fibrose.

konklusion

Lægemidlet frigives uden en læge recept, men du bør ikke altid engagere sig i selvmedicinering. Hvis du har risiko for kontraindikationer, skal lægen ordinere behandling. Opbevar medicin skal være utilgængeligt for børn.

Vicks Active SimptoMax - officielle brugsanvisninger

Registreringsnummer:

Handelsnavn af stoffet: Vicks Active SimptoMax

International ikke-proprietært navn:

Doseringsformular:

Sammensætning (for en taske)
Aktive stoffer - paracetamol 1000 mg, phenylephrinhydrochlorid 12,20 mg.
Hjælpemidler i sortbærende pulver - ascorbinsyre, saccharose, citronsyre, natriumcitrat, aspartam, acesulfamkalium, aromastof aromastoffer S-133747, aromastoffer med sødder 1007348, sortbærende farvestof.
Hjælpestoffer i citronpulver - askorbinsyre, saccharose, citronsyre, natriumcitrat, aspartam, acesulfamkalium, kinolingult farvestof, citronfragment F / 29088, citronfragment F / 29089, citronfragment F / 28151, citronfragment F / 501.476 / AP0504.

beskrivelse
Blackcurrant pulver: fint krystallinsk pulver af lysviolet farve med en karakteristisk lugt af sort currant.
Citronpulver: Let krystallinsk pulver af lysegul farve med en karakteristisk citron duft.
Blackcurrant pulver løsning: rød-lilla farve med en karakteristisk lugt af sort currant.
Citronpulveropløsning: gul med en karakteristisk citron duft, med opalescens.

Farmakoterapeutisk gruppe:

ATX-kode: N02BE51

Farmakologiske egenskaber
farmakodynamik
Kombineret medicin, hvis virkning skyldes sammensætningen af ​​dens komponenter.
Paracetamol har en analgetisk og antipyretisk virkning, disse virkninger skyldes inhibering af syntesen af ​​prostaglandiner i centralnervesystemet.
Phenylphrine er en postsynaptisk agonist af alfa-adrenerge receptorer med en lav kardioselektiv affinitet for beta-receptorer. Decongestant, constricts blodkar, eliminerer hævelse og hyperæmi i næseslimhinden.

Farmakokinetik
Paracetamol absorberes hurtigt og fuldstændigt i tyndtarmen. Den maksimale koncentration i blodet observeres 15-20 minutter efter indtagelse. Systemisk biotilgængelighed bestemmes ved præsystemisk metabolisme, og afhænger af dosen varierer fra 70% til 90%. Paracetamol spredes hurtigt igennem kroppens væv og har en halveringstid på ca. 2 timer. Metaboliseret i leveren og udskilt i urinen som glucuronider og sulfatforbindelser (> 80%).
Fenylephrin absorberes hurtigt fra mave-tarmkanalen. Niveauet af primærmetabolisme er ret højt (≈60%), derfor reducerer oral administration af phenylephrin dets biotilgængelighed (≈40%). Den maksimale plasmakoncentration observeres efter 1-2 timer, og halveringstiden varierer fra 2 til 3 timer. Udskilt i urinen som sulfatforbindelser. Oral administration af phenylephrin som decongestant bør udføres med intervaller på 4-6 timer.

Indikationer for brug
Symptomer på "kolde" sygdomme og influenza: hovedpine, ondt i halsen, andre former for smerte, næsestop, feber.

Kontraindikationer

  • Overfølsomhed overfor paracetamol eller andre bestanddele af lægemidlet;
  • Hypertension;
  • Iskæmisk hjertesygdom;
  • Nedsat leverfunktion og udtalt nedsat nyrefunktion
  • hyperthyroidisme;
  • Diabetes mellitus;
  • Phenylketonuri (fordi lægemidlet indeholder aspartam);
  • Samtidig brug af tricykliske antidepressiva, monoaminoxidasehæmmere (MAO) eller beta-blokkere eller tage dem inden for de sidste 2 uger
  • Graviditet og amning
  • Prostata hyperplasi;
  • glaukom;
  • Alder op til 18 år;
  • Mangel på sucrase / isomaltase;
  • Fructose intolerance;
  • Glucose-galactose malabsorption. Med omhu
    Langsigtet brug af lægemidlet anbefales ikke. Samtidig brug af andre hoste og / eller paracetamolholdige lægemidler bør undgås. Tag ikke stoffet, mens du tager alkohol.
    Bronchial astma, KOL (kronisk obstruktiv lungesygdom), glucose-6-phosphat dehydrogenase mangel, blodsygdomme, medfødt hyperbilirubinæmi (Gilbert, Dubin-Johnsons syndrom, Rotor), hyperoxaluri. Brug under graviditet og under amning
    Brug ikke lægemidlet under graviditet og under amning. Dosering og indgift
    Opløs indholdet af en pose i varmt, men ikke kogende vand (250 ml). Lad afkøle til en acceptabel temperatur og drikke.
    Voksne og børn over 18 år - en taske. Gentag receptionen hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 doser (poser) om dagen.
    Lægemidlet anbefales ikke at blive brugt i mere end 5 dage som bedøvelse og 3 dage som antipyretisk uden at konsultere en læge.
    Hvis symptomerne vedvarer, kontakt læge. Bivirkninger
    paracetamol
    Allergiske reaktioner Sjældent: Hududslæt, urticaria, anafylaksi, bronchospasme, angioødem.
    Fra siden af ​​centralnervesystemet Sjældent: svimmelhed.
    Fra det hæmopoietiske system Sjældent: aplastisk anæmi, methemoglobinæmi, forhøjet blodtryk. Sjældent: Patologiske ændringer i blodet, såsom trombocytopeni, agranulocytose, hæmolytisk anæmi, neutropeni, leukopeni, pancytopeni.
    På fordøjelsessystemet er det sjældent: kvalme, opkastning, tørhed i mundslimhinden, hepatotoksisk virkning.
    Fra urinsystemet Sædvanligvis: Urinretention, nefrotoksicitet (papillær nekrose).
    Andet sjældent: boligparese, øget intraokulært tryk, mydriasis.
    phenylephrin
    Siden hjerte-kar-systemet sjældent: takykardi, forhøjet blodtryk.
    På den del af nervesystemet Sjældent: søvnløshed, nervøsitet, tremor, angst, irritabilitet, forvirring, irritabilitet og hovedpine.
    Af fordøjelsessystemet Ofte: anoreksi, kvalme og opkastning.
    På den del af immunsystemet og huden Sjældent: allergiske reaktioner, herunder hududslæt, urticaria, anafylaksi og bronchospasme. overdosis
    paracetamol
    Leverskader er mulig hos voksne, der har taget 10 eller flere gram paracetamol. Hvis der tages 5 eller flere gram paracetamol, kan det forårsage leverskader, hvis der er risikofaktorer: langvarig behandling med carbamazepin, phenobarbital, phenytoin, primidon, rifampicin eller andre lægemidler, der inducerer leverenzymer, alkoholmisbrug, mangel på glutanyon (f.eks. Underernæring), cystisk fibrose, HIV - infektion, fastende, kakeksi
    Symptomer på overdosering af paracetamol i de første 24 timer: blanchering, kvalme, opkastning, anoreksi og mavesmerter.
    Leverskader kan forekomme i perioden fra 12 til 48 timer efter brug af lægemidlet. I tilfælde af overdosering af paracetamol, på trods af manglende primære symptomer på overdosis, er det nødvendigt at søge kvalificeret bistand fra medicinske institutioner. De nødvendige foranstaltninger skal træffes rettidigt for at forhindre de alvorlige konsekvenser af en overdosis.
    Symptomer kan kun forekomme delvis i form af kvalme eller opkastning og kan ikke afspejle den reelle grad af overdosering eller risikoen for organskade.
    Ved alvorlig overdosering - leverfejl med progressiv encephalopati, koma, død akut nyresvigt med tubulær nekrose (herunder i mangel af alvorlig leverskade) arytmi, pancreatitis.
    phenylephrin
    Symptomer på overdosering af phenylephrin omfatter irritabilitet, hovedpine, forhøjet blodtryk.
    I tilfælde af ovenstående symptomer på overdosering, bør du konsultere en læge.
    Behandling: Introduktion af donatorer af SH-grupper og precursorer til syntesen af ​​glutathion-methionin inden for 8-9 timer efter overdosis og acetylcystein - inden for 8 timer. Behovet for yderligere terapeutiske foranstaltninger (yderligere introduktion af methionin, intravenøs administration af acetylcystein) bestemmes afhængigt af koncentrationen af ​​paracetamol i blodet samt tiden der er gået efter dets indtagelse. Interaktion med andre lægemidler
    paracetamol
    Stimulerende midler til mikrosomal oxidation i leveren (phenytoin, ethanol, barbiturater, flumecinol, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva) øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket gør det muligt at udvikle alvorlige forgiftninger.
    Paracetamol forbedrer virkningen af ​​indirekte antikoagulantia og reducerer effektiviteten af ​​uricosuric medicin.
    Paracetamolabsorptionshastigheden forøges under virkningen af ​​metoclopramid eller domperidon og falder under virkningen af ​​colestyramin.
    Den antikoagulerende virkning af warfarin og andre coumariner forbedres ved langvarig brug af paracetamol.
    Lægemidlet forbedrer virkningerne af MAO-hæmmere, sedativer, ethanol.
    phenylephrin
    Ved samtidig brug af phenylephrin med antidepressiva, kan antiparkinsoniske, antipsykotiske lægemidler, phenothiazinderivater, urinretention, tørhed i mundslimhinden, forstoppelse forekomme.
    Ved anvendelse med glukokortikosteroider øges risikoen for udvikling af glaukom.
    Tricykliske antidepressiva hæver den adrenomimetiske virkning af phenylephrin, samtidig udnævnelse af halothan øger risikoen for ventrikulære arytmier. Særlige instruktioner
    Lægemidlet bør ikke kombineres med modtagelse af ethanol.
    I behandlingsperioden er det nødvendigt at afstå fra at tage hypnotiske lægemidler, anxiolytika samt andre lægemidler, der indeholder paracetamol.
    Lægemidlet fordrejer resultaterne af laboratorietests, der vurderer koncentrationen af ​​glucose og urinsyre i plasma.
    Indeholder saccharose. Lægemidlet er kontraindiceret hos patienter med sjælden medfødt intolerance over for fructose, med nedsat glucose-galactoseabsorption eller med sucrase-isomaltase mangel.
    Indeholder aspartam (E951), en kilde til phenylalanin. Kan være giftigt for patienter med phenylketonuri.
    Når du kører og tager på andre potentielt farlige aktiviteter, er det nødvendigt at tage højde for, at stoffet kan forårsage bivirkninger som svimmelhed og forvirring. Frigivelsesformular
    Pulver til fremstilling af oral opløsning [solbær, citron].
    5,0 g pulver i en lamineret pose.
    På 5 eller 10 poser sammen med ansøgningsinstruktionen i en papkasse. Opbevaringsforhold
    Ved en temperatur ikke højere end 25 ° С. Opbevares utilgængeligt for børn. Holdbarhed
    3 år.
    Må ikke anvendes efter udløbsdatoen. Salgsvilkår for apotek
    Uden recept. Registreringsbevis Holder
    Procter & Gamble Distribution Company LLC, Rusland 125171, Moskva, Leningradskoye Highway 16A, s. 2. Producent
    Rafton Laboratories Limited, Rafton, Bronton, Devon, EHSP3 2DL, Det Forenede Kongerige Navn og adresse på organisationen, der er vært for kravene
    Procter og Gamble LLC, Rusland 125171, Moskva, Leningradskoye Highway 16A, s. 2.

    Viks Aktiv for børn og voksne - en beskrivelse af stofferne, sammensætningen, brugsanvisningen, analogerne og prisen

    Til behandling af forkølelse er influenza, hoste, rhinitis, varm drikke Vicks Active nyttig. Den indeholder et kompleks af aktive ingredienser, der er aktive mod de mikroorganismer, der forårsagede sygdommen. For nem brug har producenten udgivet flere former for lægemidlet. Læs deres instruktioner til brug for bedre at håndtere sygdommen.

    Vicks Active - brugsanvisninger

    Ifølge den farmakologiske klassifikation refererer Vicks Active til lægemidler til behandling af alvorlige akutte åndedrætssygdomme (ARD). Det betyder, at det virker på infektioner, der forårsager ondt i halsen, forkølelse, hoste. Du kan ikke bruge værktøjet til behandling af akutte respiratoriske virusinfektioner (ARVI), fordi de aktive ingredienser er ineffektive mod virus.

    Sammensætning og frigivelsesform

    Forskellige former for lægemidlet fremstilles - brusende tabletter, pulver, sirup, spray, balsam. Detaljeret sammensætning af hver medicin:

    Pulver Vicks Active Symptomaks Plus

    Esspectomized Effervescent Tablets

    Nasal spray Active Sinex

    Citronduftende pulver, gul, citronopløsning, let rest tilladt

    Hvid homogen salve

    Hvid eller citronfarvet, rund, flad, med citron smag

    Paracetamol, phenylephrinhydrochlorid, guaifenesin

    Levomenthol, kamfer, eukalyptus, terpentinolie

    Saccharose, citronsmak, ascorbinsyre, aspartam, quinolengult farvestof, citronsyre, acesulfamkalium, natriumcitrat

    Thymol, paraffin hvid blød, cedertræ olie

    Citronsyre, aspartam, natriumbicarbonat, adipinsyre, citronsmak, povidon

    Vand, natriumdihydrat, citronsyre, Trilon B, aloe-tør ekstrakt, polysorbat 80, benzylalkohol, sorbitolopløsning, benzalkoniumchlorid, eucalyptol, levomenthol, kaliumsesulfam, L-carvon

    Vand, citronsyremonohydrat, jordbærsmagasin, flydende sorbitol, propylenglycol, glycerol, propyl og methylparahydroxybenzoat

    På 5 g i poser, på 5 eller 10 poser i pakning

    Plastkande 50 g

    10 eller 20 stk. i plastikbeholdere

    15 ml i en flaske med en spray

    På 120 og 200 ml i flasker

    Farmakologiske egenskaber

    Viks farmakodynamik og farmakokinetik afhænger af dets frigivelsesformer. For forskellige stoffer er de deres egne:

    1. Pulver - et kombineret lægemiddel med anæstetisk og antipyretisk virkning. Den komplekse effekt er at fjerne hævelsen, reducere nasal congestion, anti-inflammatorisk aktivitet.
    2. Effervescent tabletter - mucolytisk middel med acetylcystein, som har en sekretolytisk, sekretomotorn-virkning. Effekten observeres efter en time, gemt 2-4 timer. Tabletter udskilles i urinen, afføring.
    3. Balm - et middel mod antiinflammatorisk, antiseptisk, irriterende virkning, funktionen af ​​lindring af næsestop i 8 timer.
    4. Sirup er et mucolytisk lægemiddel, som stimulerer syntesen af ​​overfladeaktivt middel, med sekretomotornymi, sekretoliticheskim, ekspektorative virkninger. Værktøjet reducerer sputumets viskositet, virker efter en halv time, forbliver aktiv i 9 timer.
    5. Spray - på grund af oxymetazolin, et vasokonstriktormedicin eliminerer hævelse af næseslimhinden, hvilket giver lindring af vejrtrækning. Stoffet har antivirale, antiinflammatoriske, antioxidante, immunmodulerende virkninger.

    Indikationer for brug

    Fælles indikationer for brug af forskellige former for lægemidlet er hoste, kulde, ondt i halsen og næsestop. Forberedelser håndter effektivt smerter ved forskellige lokaliseringer, herunder hovedpine, eliminerer øget kropstemperatur. Afhængigt af formatet er indikationerne for brugen af ​​forskellige typer lægemidler lidt anderledes. Disse er angivet i brugsanvisningen.

    Wix for koldt

    Vicks pulver er designet til at klare forkølelse og de første tegn på influenza. Det tages i tilfælde af varme, næsestop, ondt i halsen, hovedpine, smerter og hoste - disse seks tegn forsvinder, hvis du tager opløsningen ud af pulveret i tide. Denne effekt skyldes den komplekse sammensætning: paracetamol lindrer smerter, reducerer feber, brugen af ​​phenylephrin lindrer hævelse, har en vasokonstriktiv effekt, og guaifenesin letter hoste.

    Hoste vix

    Effervescent tabletter Viks Cough Active har et Expectodome præfiks og er ordineret til følgende indikationer:

    • akut, kronisk bronkitis;
    • tracheitis efter infektion;
    • bronchiolitis;
    • lungebetændelse;
    • bronchial astma
    • bronchiectasis;
    • atelektase;
    • cystisk fibrose
    • fjernelse af viskøs sekretion efter kirurgi eller overført skader
    • otitis media, bihulebetændelse, bihulebetændelse, ledsaget af en våd hoste med svært at adskille sputum.

    Syrup Vicks Ambromed er også indiceret til hoste - sygdomme i luftveje med dannelse af viskos sputum. Det behandler hoste i akut og kronisk bronkitis, lungebetændelse, kronisk obstruktiv og bronchiectasis i lungerne og bronchial astma. Sirup kan bruges til at stimulere prænatal modning af lungerne til behandling af respiratorisk nødsyndrom hos premature babyer.

    Wix for næse

    Hvis næsebindene er fyldt op, opstår der en løbende næse, som ledsages af hoste- og brystsmerter, kommer Vicks til næsens redning i form af en balsam. Inkluderet i æteriske olier af eukalyptus og mentol eliminerer hævelse af slimhinden, hvilket letter nasal vejrtrækning. Balsammen kan også bruges ved hoste - de gnider lungerne og lader det natten over. Spray Vix eliminerer allergisk, vasomotorisk rhinitis, behandler Eustachitis.

    Dosering og administration

    Instruktionerne for hver medicin angiver dets indgivelsesmåde og dosering, som har små forskelle:

    1. Vix Aktivt pulver - Løs indholdet af posen i 250 ml varmt vand, afkøles og drikkes. Enkeltdosis for voksne er en dosepose, den maksimale daglige dosis paracetamol er fire. Det er nødvendigt at gentage stoffet hver 4-6 timer, med et kursus på ikke mere end fem dage som bedøvelse og ikke mere end tre dage som antipyretisk.
    2. Balm - designet til slibning af voksne og børn over to år. Hvis du har en forkølelse, skal du anvende salve 2-4 gange om dagen på brystets hud, til hoste og ondt i halsen - 2-4 gange til halsens hals, og når du hoster uden ondt i halsen - til rygens hud. Terapi varer fem dage.
    3. Brusetabletter - taget oralt efter et måltid, opløst i et glas vand. Et middel med acetylcysteinkoncentration på 600 mg er beregnet til voksne og unge over 14 år, bruges to gange om dagen til en halv tablet eller en gang om dagen til en. Med en koncentration på 200 mg - en tablet 2-3 gange / dag for patienter over 14 år, to gange dagligt i en alder af 6-14 år, en halv tablet 2-3 gange dagligt i 2-6-dages alderen.
    4. Sirup (3 mg / ml) - voksne drikker det i de første 2-3 dage i 10 ml, derefter 5 ml tre gange om dagen eller 10 ml to gange om dagen. Børn 5-12 år - 15 mg 2-3 gange om dagen, 2-5 år - 7,5 mg tre gange om dagen, op til 2 år - 7,5 mg to gange dagligt.
    5. Spray - børn over 6 år og voksne er vist en injektion i hver næsebor 2-3 gange om dagen. Anti-ødem terapi varer 5-7 dage.

    Særlige instruktioner

    Hvis du tager dette lægemiddel, skal du ikke glemme reglerne og funktionerne i brugen af ​​lægemidlet, som beskrevet i afsnittet Særlige instruktioner i vejledningen:

    • Modtagelsesmidler fordrejer resultaterne af test for koncentrationen af ​​glucose og urinsyre i blodet;
    • kombiner ikke medicin med alkoholindtagelse
    • stoffet forårsager svimmelhed og forvirring, så under modtagelse er det umuligt at kontrollere transporten.

    Vicks Aktiv under graviditet

    Orale former af lægemidlet Vix er forbudt til brug under fødslen og amning på grund af penetrationen af ​​de aktive komponenter i lægemidlet gennem placenta barrieren og i modermælk. Efter høring af en læge er eucalyptusolie balsam tilladt, men dets kontakt med brystkirtlerne bør undgås.

    Vicks Aktiv til børn

    Pulver til fremstilling af citronopløsning er kontraindiceret til børn og unge under 18 år. Slibning af balsam og brusende tabletter er tilladt for børn ældre end to år, sirup - fra de første dage af livet. Doser af tabletter og sirup til børn afhænger af alder og er meget forskellige fra voksne på grund af koncentrationen af ​​den aktive aktive ingrediens. Inden du bruger medicin, skal du kontakte en børnelæge.

    Ved krænkelse af nyrer og lever

    Orale former af lægemidlet er kontraindiceret i svær nyre-dysfunktion og eventuelle abnormiteter i leveren. Dette skyldes den øgede belastning på disse organer med indtrækningen i dem af de aktive komponenter, der udgør lægemidlet. Alle former for Vicks metaboliseres i leveren, udskilles i urinen, så overdosering kan forekomme under behandlingen af ​​stoffer.

    Drug interaktioner

    Uger Aktive forventninger og andre produkter af linjen udviser følgende lægemiddelinteraktioner med andre lægemidler:

    • Det er forbudt at kombinere med sovepiller, anxiolytiske lægemidler, med indholdet af paracetamol;
    • forbedrer antikoagulerende virkning af warfarin og coumarinderivater, virkningerne af sedativer;
    • når det kombineres med antipsykotiske lægemidler, observeres phenothiazin, mundslimhinde i kombination med glukokortikosteroider, risikoen for glaukom og med halothan, ventrikulær arytmi.

    Bivirkninger

    Følgende bivirkninger fra forskellige systemer i kroppen er mulige, når du tager Wicks:

    • svimmelhed, anæmi, forhøjet tryk, thrombocytopeni;
    • urinretention
    • øget intraokulært tryk
    • takykardi, søvnløshed, nervøsitet, irritabilitet, tremor;
    • angst, anoreksi.

    overdosis

    Symptomer på overdosering er bleg hud, opkastning, mavesmerter. Efter 12-48 timer begynder leverskade. Ved alvorlig overdosis er leverfejl, arytmi, pankreatitis og død mulig. Behandlingen er at ringe til lægen så hurtigt som muligt og indtaste SH-gruppen donatorer. Otte timer efter administration indgives precursorer til syntesen af ​​glutathion-methionin, acetylcystein, intravenøst.

    Kontraindikationer

    Brug ikke orale former for lægemidlet i nærværelse af følgende kontraindikationer:

    • arteriel hypertension;
    • iskæmisk hjertesygdom;
    • nedsat nyrefunktion
    • hyperthyroidisme;
    • diabetes;
    • patienter med phenylketonuri
    • prostatisk hyperplasi;
    • glaukom;
    • overfølsomhed over for komponenterne
    • åbne sår eller beskadiget hud til balsam.

    Salgsbetingelser og opbevaring

    Alle former for Vicks er tilgængelige uden recept. Pulver, tabletter, spray, balsam ved en temperatur på op til 25 grader, sirup - ved en temperatur på 15-25 grader opbevares. Tabletternes holdbarhed, sirup er to år, pulver, spray - tre, sirup - fire.

    analoger

    Der er ingen direkte analoger af uger i form af komponentsammensætning, men der er indirekte substitutter, der har den samme terapeutiske virkning. Sådanne lægemidler præsenteret på hylder af indenlandske apoteker er følgende, fremstillet i Rusland eller i udlandet:

    • Lemsip;
    • Adzhikold;
    • Aurora Hot Sip;
    • Koldkurd;
    • Radikold;
    • Maxicold;
    • Caffetine Coldmax.

    Pris Vicks Active

    Du kan købe stoffer via internettet eller apoteker til en pris, der afhænger af frigivelsesformen, mængden af ​​emballage og varemærket i virksomheden. Omtrentlige priser i Moskva og St. Petersborg vil være:

    Vicks Active SimptoMax

    Vicks Active SimptoMax: brugsanvisning og anmeldelser

    Latin navn: Vicks Active SymptoMax

    ATX-kode: N02BE51

    Aktiv ingrediens: paracetamol + phenylephrin (Paracetamolum + Phenylephrinum)

    Producent: WRAFTON Laboratories (UK)

    Aktualisering af beskrivelse og foto: 07/11/2018

    Priserne på apoteker: fra 116 rubler.

    Vicks Active SymptoMax er et kombinationsmiddel med antiinflammatorisk, antipyretisk og anti-nesting-virkning, der anvendes til symptomatisk behandling af influenza og forkølelse.

    Frigivelse form og sammensætning

    Doseringsfrigivelse form Viks Active SymptoMax - pulver til opløsning til oral administration: finkrystallinsk; citron - lysegul, med en karakteristisk lugt af citron, den forberedte opløsning - gul, med opalescens, med en karakteristisk lugt af citron; solbær - lilla lilla, med en karakteristisk lugt af solbær, den forberedte opløsning er rødlilla, med en karakteristisk lugt af sort vinbærer (5 g hver i laminerede poser, i en pappakke med 5 eller 10 poser).

    Aktive stoffer i sammensætningen af ​​1 pose (5 g) pulver:

    • phenylephrinhydrochlorid - 12,2 mg;
    • paracetamol - 1000 mg.

    Hjælpekomponenter (citron / solbærpulver): askorbinsyre - 100/100 mg; saccharose - 1936/2351 mg; citronsyre - 812/812 mg; natriumcitrat - 501/501 mg; aspartam - 25/53 mg; acesulfam kalium - 65/51 mg; quinolengult farvestof - 1/0 mg; citronfragment F / 501.476 / АР0504 - 40/0 mg; citronfragment F / 29088 - 30/0 mg; citronfragment F / 28151 - 240/0 mg; citronfragment F / 29089 - 240/0 mg; sortbærende farvestof - 0/6 mg; sorte smagsstoffer 1007348 - 0/60 mg; sorte smagsstoffer S-133747 - 0/56 mg.

    Farmakologiske egenskaber

    farmakodynamik

    Uger Active SimptoMax er et kombinationslægemiddel; dens handling skyldes egenskaberne af dets bestanddele:

    • paracetamol: har antipyretisk og analgetisk virkning. Disse virkninger skyldes hæmning af prostaglandinsyntese i centralnervesystemet;
    • Phenylylephrine: er en postsynaptisk agonist af alfa-adrenerge receptorer med en lav kardioselektiv affinitet for beta-adrenerge receptorer; henviser til antallet af dekongestanter eliminerer en hyperæmi og puffiness af en slimhinde i et næsehulrum, indsnævrer beholdere.

    Farmakokinetik

    Fuldt og hurtigt absorberet fra tyndtarmen. Cmax (maksimal koncentration af et stof) i blodet nås 15-20 minutter efter indtagelse. Dens systemiske biotilgængelighed bestemmes ved præsystemisk metabolisme og kan variere i intervallet 70-90% (dosisafhængig). Det spredes hurtigt i alle væv i kroppen.

    Halveringstiden er cirka 2 timer. Metaboliseret i leveren udskilles mere end 80% af stoffet i form af sulfatforbindelser og glucuronider i urinen.

    Absorberes hurtigt fra mave-tarmkanalen. Tid til at nå Cmax 1-2 timer

    Med "første pas" gennem leveren er niveauet af phenylephrin metabolisme ret højt (ca. 60%), og derfor, når det indgives oralt, falder dets biotilgængelighed (ca. 40%).

    Halveringstiden er i intervallet 2-3 timer. Det udskilles i form af sulfatforbindelser med urin.

    Indikationer for brug

    Uger Aktiv SymptoMax pulver er ordineret til symptomatisk behandling af influenza og forkølelse, herunder:

    • nasal congestion;
    • ondt i halsen
    • smerter af forskellige lokaliseringer, herunder hovedpine;
    • øget kropstemperatur.

    Kontraindikationer

    • arteriel hypertension;
    • iskæmisk hjertesygdom;
    • alvorlig nedsat nyrefunktion
    • nedsat leverfunktion
    • glaukom;
    • prostatisk hyperplasi;
    • diabetes;
    • hyperthyroidisme;
    • mangel på sucrase / isomaltase, glucose-galactose malabsorption;
    • fructoseintolerance;
    • phenylketonuri (associeret med lægemidlet aspartam);
    • kombineret anvendelse med tricykliske antidepressiva, monoaminoxidasehæmmere, beta-blokkere eller deres anvendelse i løbet af de foregående 14 dage;
    • graviditet og amning
    • alder op til 18 år
    • individuel intolerance over for stoffets komponenter.

    Langsigtet brug af lægemidlet anbefales ikke. Samtidig brug med andre lægemidler mod hoste / paracetamol er ikke anbefalet. Tag ikke stoffet på samme tid med alkohol.

    Relativ (sygdomme / betingelser, hvor udnævnelsen af ​​Wicks Active SymptoMax kræver forsigtighed):

    • kronisk obstruktiv lungesygdom
    • bronchial astma
    • mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase;
    • hyperoxaluri;
    • blodforstyrrelser
    • medfødt hyperbilirubinæmi (Dubin-Johnson, Gilbert, Rotor syndromer).

    Instruktioner til brug Viks Active SymptoMax: Metode og dosering

    Pulver Vicks Active SymptoMax taget inde.

    Enkeltdosis - 1 pose. Først skal du opløse dens indhold med varmt, men ikke kogende vand med et volumen på 250 ml. Opløsningen tages, efter at den er afkølet til en acceptabel temperatur.

    Om nødvendigt kan Vicks Active SimptoMax tages hver 4-6 timer, men ikke mere end 4 gange om dagen.

    Den anbefalede varighed af optagelse (uden lægelig høring):

    • som bedøvelse - 5 dage;
    • som en febrifuge - 3 dage.

    Hvis symptomerne vedvarer, se lægehøring.

    Bivirkninger

    phenylephrin

    • kardiovaskulært system: sjældent - takykardi, forhøjet blodtryk
    • nervesystem: sjældent - nervøsitet, angst, tremor, forvirring, søvnløshed, irritabilitet, hovedpine, irritabilitet;
    • fordøjelsessystem: ofte - opkastning, anoreksi, kvalme
    • allergiske reaktioner: sjældent - allergiske reaktioner, herunder hududslæt, bronchospasme, anafylaksi, urticaria.

    paracetamol

    • urinveje: sjældent - nefrotoksicitet, urinretention
    • centralnervesystemet: sjældent - svimmelhed;
    • fordøjelsessystem: sjældent - hepatotoksisk virkning, opkastning, kvalme, tørhed i mundslimhinden;
    • hæmatopoietisk system: sjældent - methemoglobinæmi, aplastisk anæmi, forhøjet blodtryk; meget sjældent - patologiske ændringer i blodet, herunder trombocytopeni, agranulocytose, hæmolytisk anæmi, neutropeni, leukopeni, pancytopeni;
    • allergiske reaktioner: sjældent - urticaria, hududslæt, anafylaksi, angioødem, bronchospasme;
    • andre: sjældent øget intraokulært tryk, indkvartering parese, mydriasis.

    overdosis

    De vigtigste symptomer på overdosering af paracetamol:

    • mere end 10 g: leverskader
    • mere end 5 g: leverskader i nærvær af risikofaktorer (alkoholmisbrug, langvarig terapi med primidon, carbamazepin, phenytoin, phenobarbital, rifampicin eller andre lægemidler, der inducerer leverenzymer, cystisk fibrose, cachexi, fastende, glutathionmangel, HIV-infektion).

    Overtrædelser manifesterer sig som bleg hud, opkastning, kvalme, mavesmerter, anoreksi. De kan forekomme inden for 12-48 timer efter at have taget lægemidlet. Kun individuelle symptomer kan udvikle sig (f.eks. Kun opkastning eller kvalme), hvilket måske ikke afspejler den reelle risiko for organskader.

    Symptomer på alvorlig overdosering: koma, leverfejl i kombination med progressiv encefalopati, pancreatitis, arytmi, akut nyresvigt i kombination med tubulær nekrose (inklusive i mangel af alvorlig leverskade), død.

    Symptomer på en overdosis af phenylephrin: irritabilitet, hovedpine, højt blodtryk.

    I tilfælde af overdosis af Viks Active SymptoMax, uanset forekomst / fravær af primære symptomer, er det nødvendigt at konsultere en læge. For at forebygge alvorlige konsekvenser bør der træffes foranstaltninger, herunder indførelse af donatorer af SH-grupper og precursorer til syntesen af ​​glutathion-methionin (i 8-9 timer efter overdosis) og acetylcystein (i 8 timer). Behovet for yderligere foranstaltninger bestemmes af lægen individuelt på grundlag af koncentrationen af ​​paracetamol i blodet samt den tid, der er gået efter at have taget højere doser af lægemidlet.

    Særlige instruktioner

    Det anbefales at afstå fra at tage anxiolytiske og hypnotiske lægemidler samt andre lægemidler, der indeholder paracetamol i behandlingsperioden.

    Viks Active SymptoMax forvrænger laboratorietestresultater for at bestemme plasma urinsyre og glukosekoncentrationer.

    Indvirkning på evnen til at føre motorkøretøjer og komplekse mekanismer

    Patienter i styringen af ​​motorkøretøjer bør tage højde for muligheden for individuelle reaktioner, herunder risikoen for udvikling af forvirring og svimmelhed.

    Brug under graviditet og amning

    Ifølge instruktionerne er Weeks Active SymptoMax ikke udpeget i perioder med graviditet og amning.

    Brug i barndommen

    Uger Active SymptoMax er forbudt for patienter under 18 år.

    Ved nedsat nyrefunktion

    Udførelse af terapi i nærværelse af udtalt nedsat nyrefunktion er kontraindiceret.

    Med unormal leverfunktion

    Det er forbudt at udføre terapi i tilfælde af nedsat leverfunktion.

    Drug interaktioner

    phenylephrin

    • antidepressiva, phenothiazinderivater, antiparkinson og antipsykotika: udvikling af urinretention, tørhed i mundslimhinden, forstoppelse;
    • glukokortikosteroider: en stigning i sandsynligheden for glaukom;
    • halothan: øget risiko for ventrikulære arytmier
    • tricykliske antidepressiva: en stigning i den adrenomimetiske virkning af phenylephrin.

    paracetamol

    • ethanol, phenytoin, barbiturater, rifampicin, flumecinol, tricykliske antidepressiva, phenylbutazon og andre stimulanser af mikrosomal oxidation i leveren: en stigning i produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, der kan fremkalde svære forgiftninger;
    • warfarin og andre coumarinderivater: Forøgelse af deres antikoagulerende virkning (på baggrund af langvarig brug af paracetamol);
    • Indirekte antikoagulantia: styrkelse af deres handling
    • metoclopramid, domperidon: en stigning i absorptionshastigheden af ​​paracetamol;
    • uricosuriske lægemidler: reducerer deres effektivitet
    • Kolestiramin: nedsættelse af absorptionshastigheden af ​​paracetamol;
    • monoaminoxidasehæmmere, sedativer, ethanol: forbedre deres virkninger.

    analoger

    Analyser af Viks Active SymptoMax er Caffetin Coolmax, Lemsip Citron, Lemsip Max.

    Betingelser for opbevaring

    Opbevares ved temperaturer op til 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn.

    Holdbarhed - 3 år.

    Salgsvilkår for apotek

    Det frigives uden recept.

    Anmeldelser af Viks Active SimptoMax

    Ifølge anmeldelser eliminerer Vicks Active SymptoMax effektivt symptomerne på kulde og influenza. Det bemærkes, at stoffet virker hurtigt. Tager løsningen om natten gør det lettere at falde i søvn, fordi det lindrer smerter, reducerer hoste, eliminerer hovedpine og slapper af muskler. Blandt manglerne angiver dets høje omkostninger og udviklingen af ​​bivirkninger, herunder letargi og et fald i koncentrationen.

    Prisen på Vicks Active SimptoMax i apoteker

    Den omtrentlige pris for Vicks Active SimptoMax (5 eller 10 poser pr. Pakke) er 175-205 eller 255-385 rubler.

    Vicks Active SimptoMax: priser i onlinepoteker

    VIKS AKTIV SYMPTOMAX N5 Citronpulver

    VIKS AKTIV SYMPTOMAX PLUS N5 Citronpulver

    VIKS AKTIV SYMPTOMAX PLUS N10 pulver

    Vicks Active Symptomax citronporer. i pakken. N10 PARACETAMOL (PARACETAMOL); PHENYLEPHRINE (PHENYLEPHRINE);

    Uddannelse: Rostov State Medical University, specialitet "General Medicine".

    Oplysninger om lægemidlet er generaliserede, er tilvejebragt til orienteringsformål og erstatter ikke de officielle instruktioner. Selvbehandling er sundhedsfarlig!

    Når kærester kysser, mister hver af dem 6,4 kalorier pr. Minut, men samtidig udskifter de næsten 300 typer forskellige bakterier.

    Fire skiver mørk chokolade indeholder omkring to hundrede kalorier. Så hvis du ikke vil blive bedre, er det bedre ikke at spise mere end to skiver om dagen.

    Ifølge statistikker øges risikoen for rygskader på mandagen med 25% og risikoen for et hjerteanfald - med 33%. Pas på.

    Arbejde der ikke er til personens smag er meget mere skadeligt for hans psyke end manglende arbejde overhovedet.

    Allergiforbrug i USA alene bruger mere end 500 millioner dollars om året. Tror du stadig, at en måde at endelig besejre en allergi på bliver fundet?

    I løbet af livet producerer den gennemsnitlige person så mange som to store spytkasser.

    Det velkendte lægemiddel "Viagra" blev oprindeligt udviklet til behandling af arteriel hypertension.

    I Storbritannien er der en lov, hvorefter en kirurg kan nægte at udføre en operation hos en patient, hvis han ryger eller er overvægtig. En person skal opgive dårlige vaner, og måske har han måske ikke brug for kirurgi.

    Der er meget nysgerrige medicinske syndromer, for eksempel obsessiv indtagelse af genstande. I maven af ​​en patient, der lider af denne mani, blev der fundet 2500 fremmedlegemer.

    Menneskeblod "løber" gennem skibene under enormt tryk og, i strid med deres integritet, er i stand til at skyde i en afstand på op til 10 meter.

    Det plejede at være, at gabende beriger kroppen med ilt. Denne udtalelse er imidlertid blevet afvist. Forskere har bevist at med en gabning køler en person hjernen og forbedrer dens præstation.

    Den 74-årige australske bopæl James Harrison er blevet en blodgiver omkring 1000 gange. Han har en sjælden blodgruppe, hvis antistoffer hjælper nyfødte med svær anæmi overlever. Således reddede australien omkring to millioner børn.

    Humane knogler er fire gange stærkere end beton.

    Mange stoffer blev markedsført som lægemidler. Heroin, for eksempel, blev oprindeligt markedsført som et middel til baby hoste. Og kokain blev anbefalet af lægerne som anæstesi og som et middel til at øge udholdenhed.

    En person, der tager antidepressiva, vil i de fleste tilfælde lide af depression igen. Hvis en person bekæmper depression med sin egen styrke, har han enhver chance for at glemme denne tilstand for evigt.

    Enhver vil have det bedste for sig selv. Men nogle gange forstår du ikke alene, at livet vil forbedre flere gange efter at have konsulteret en specialist. Lignende situation.